برگ معماری

برگه معماری

برگه سبز معماری، برگه معماری و چگونگی تهیه و خرید آن

برگه معماری یا برگ تعهد معماری به طور کلی به معنی تایید نقشه های طراحی شده توسط مهندس معمار میباشد اما به طور جز و دقیق به جهت اطلاع سازندگان و دانشجویان رشته های مهندسی معماری و مهندسی عمران اینگونه تعریف میشود که : در اولین مرحله پس از عقد قرارداد بین مالک و شرکت مهندسی ، طراحی بخش معماری با رعایت اصول ، قوانین و ضوابط شهرداری ، نظام مهندسی و آتش نشانی آغاز میگردد و پس از به تایید رسیدن آن توسط مالک ، برگه سبز معماری به انضمام نقشه های طراحی شده جهت تایید نقشه ها ، به دفتر خدمات الکترونیک شهر به جهت کنترل ارجا میشود.

برگه معماری و سایر برگِ سبز ها که شامل برگِ سبز محاسبات ، برگِ سبز تعهد طراحی معماری ، برگِ سبز تاسیسات الکتریکی و برگِ سبز مکانیک هستند و همچنین برگِ سبز طراحی معماری تهیه نقشه‌های معماری و برگِ سبز تعهد نظارت در آغاز روند پرونده در دفتر خدمات برای صادر شدن جواز یا پروانه ساختمانی به مانند یکی از مدارک مورد نیاز توسط شرکت های ساختمان و معماری واجد صلاحیت ارائه می گردد. برگِ تعهد نقشه های معماری و برگِ طراحی معماری با نقشه های معماری باید مهر بشود و به واسطه شرکت های ساختمان و معماری مربوطه برای استعلام در سیستم شهرداری آن منطقه، به دفتر خدمات مربوطه تحویل داده می شود.

خدمات نظارت بر ساختمان

خدمات نظارت فنی مهندسین ناظر، بعد از انعقاد قرارد بین مالک و ناظر و تایید برگ تعهد نظارت شروع به عملیات توسط ناظر، استارت میخورد. مهندس ناظر بر عملیات ساختمانی نظارت کامل دارد. در مواردی که نیاز به حضور ۴ ناظر از چهار رشته است، نظارت ساختمان دست جمعی بوده و اصلا نباید نوبتی و جداگانه باشد . ساختمان هایی که برای ساخت آن ها از نظارت مهندسین ناظر استفاده نشده است موفق به گرفتن پایان کار شهرداری نمیشوند . دریافت پایان کار نیاز به داشتن مهندس ناظر و دارا بودن برگه نظارت ساختمان می باشد. برای اخذ پایان کار شهرداری شما موظف به ارائه برگه تعهد نظارت ، برگ تعهد نظارت معماری و برگ تعهد نظارت سازه و برگ تعهد نظارت تاسیسات  می باشید. در برگه تعهد نظارت، مهندس ناظر قوانینی را متعهد می شود که باید کار نظارت بر ساختمان را بر طبق این قوانین پیش ببرند.  مهندس ناظر متعهد می شود که بر طبق مصوبه های قانون شهرداری و مفاد نقشه مصوب شده کار نظارت به ساختمان را انجام دهد و درصورتیکه مجبور به ترک نظارت بر ساختمان شد ، باید گزارش دقیقی را از روند انجام کار تا کنون را به سازمان نظام مهندسی ارائه نماید.

در برگه تعهد نظارت همچنین گفته شده است که اگر مهندس ناظر در نظارت بر روند ساخته شدن ساختمان تعلل نماید و یا بر خلاف مندرجات پروانه صادره اقدام نماید صاحب پلاک مراتب را به شکل کتبی به شهرداری اعلام می نماید و تا پیش از این که مهندس ناظر جدید معرفی شود هیچ اقدامی برای ادامه ساخت ساختمان انجام نمی شود و از انجام هر گونه کار ساختمانی باید پجلوگیری شود. صاحب پلاک در برگه تعهد نظارت همچنین تعهد می نماید ، در صورتی که خلاف مندرجاتی که در قانون و مقررات آمده عمل شود در صورت به وجود امدن هر مشکلی حق اعتراض از جانب وی در برابر قوانین سلب می شود.

تعهدات مهندس ناظر ساختمان

مهندس ناظر بر طبق برگ تعهد نظارت مکلف است نظارت لازم بر حسن اجرای عملیات ساختمان را به عمل اورد و در صورت عدم نظارت و یا عدم رعایت اصول فنی ومعماری در نظارت به تشخیص کمیته نظارت سازمان و شرکت شهرک‌های صنعتی شهرداری مربوطه و کارفرما بعد از بررسی قرار داد، تعهد نظارت فسخ و هزینه نظارت تا این مرحله محاسبه و توسط کارفرما به مهندس ناظر پرداخت می‌شود.

مراحل نظارت عبارتند از:

۱- شالوده

۲- اسکلت سازه

۳- سفت کاری

۴- نازک کاری

۵- تائید گواهی پایان کار بعد از اتمام نما سازی

تعهدات مهندس ناظر تاسیسات

مهندس ناظر تاسیسات بر طبق برگ تعهد نظارت مکلف است بر عملیات اجرایی تاسیسات ساختمانی که تحت نظارت آن اجرا می گردد از لحاظ انطباق تاسیسات ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه ها و محاسبات فنی ضمیمه آن نظارت کرده و در آخر کار مطابقت عملیات اجرایی تاسیسات ساختمان را با مدارک فوق گواهی نماید .

مراحل نظارت عبارتند از :

الف : بررسی محل داکت ها و رایزر ها و مجاری ورودی و خروجی تاسیسات مکانیکی و برقی
ب : بررسی اجرای عملیات خطوط برقی و مکانیکی و تست آنها
ج : بررسی نصب و راه اندازی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و لوازم بهداشتی
د : بررسی و تست و راه اندازی نهایی

خرید برگه معماری

جهت خرید و مشاوره برگه معماری با کارشناسان ما تماس بگیرید
09125143807 // 02177893800

برگ سبز مهندسی یا برگ تعهد مهندسی چیست؟

برگه سبز مهندسی یا برگ تعهد مهندسی به طور کلی تضمینی است برای طراحی اصولی چهار گرایش (معماری ، سازه ، تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی) طبق ضوابط موجود در مباحث مقررات ملی ساختمان و شهرداری های مناطق مختلف.

برگ سبز مهندسی یا برگ تعهد مهندسی چه کاربردی دارند؟

برگ سبز مهندسی یا برگ تعهد مهندسی ، در زمان اخذ مجوز ساختمانی کاربرد دارند که مراحل آن را به جهت اطلاع سازندگان و کارفرمایان محترم بیان میکنیم :

 1. تشکیل پرونده :

به منظور اخذ مجوز ساختمانی در نخستین مرحله باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر در منطقه مورد نظر مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نماییم.

 • مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده :
 • اصل و کپی سند ملک
 • اصل و کپی بنچاق ملک
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین
 • قبض برق یا گازی که دارای کد پستی ملک باشد.
 • تکمیل فرم تشکیل پرونده توسط مالک یا نماینده قانونی وی
 • اصل و کپی وکالتنامه در صورت دارا بودن وکیل
 1. اخذ دستور نقشه :

پس از تشکیل پرونده در دفتر خدمات الکترونیک شهر ، پرونده مورد نظر با تمام مدارک ملکی و سندی ، به شهرداری منطقه مربوطه ارجا میشود و پس از بررسی توسط کارشناسان شهرداری بعد از گذشتن حدودا ۲روز کاری دستور نقشه ملک مذکور چاپ میشود.

 • اطلاعات موجود در دستور نقشه :
 • مشخصات مالک
 • مشخصات ملک
 • مساحت زمین پس از اصلاحی
 • عرض گذر
 • پیش آمدگی (کنسول)
 • کاربری ملک بر اساس طرح تفصیلی موجود
 • حداکثر تراکم مجاز
 1. قرارداد با یک شرکت مهندسین مشاور خبره :

پس از اخذ دستور نقشه ، حال نیاز به نیروی متخصص داریم تا طراحی های لازم و پیگیری های پس از ارسال نقشه را دنبال کند . ما در شرکت مهندسی آموت ، با تکیه بر دانش روز و نیروهای جوان ، محیطی را جهت بهترین بهره برداری برای شما مالکین محترم فراهم کردیم.