یوبوت چیست و چه کاربردی دارد؟

یوبوت، یک سیستم اجرای سقف دال مجوف دوطرفه بتنی به وسیله قالب‌های پلاستیک بازیافتی است. قالب‌های مورد استفاده در سیستم یوبوت قطعات پیش ساخته یا اصطلاحا مدولار به شکل مخروط‌های ناقص توخالی هستند.

این قالب‌های توخالی، یک دال بتنی متشکل از چندین تیر I شکل را به وجود می‌آورند. سرهم کردن قالب‌های سیستم یوبوت به طور کامل در محل پروژه صورت می‌گیرد. پس از نصب قالب‌ها، سقف بتن‌ریزی می‌شود.

 

نمونه‌ای از قالب یبوت (مدل تک)
نمونه‌ای از قالب یبوت (مدل تک)

 

به طور کلی، دال‌های بتنی به سه نوع دال با هسته توپر، دال با هسته مجوف و دال ترکیبی تقسیم‌بندی می‌شوند. یوبوت، یک سیستم اجرا دال با هسته مجوف به شمار می‌رود.

 

مقایسه انواع دال
مقایسه انواع دال

 

از سیستم‌های مشابه یوبوت می‌توان به «کوبیاکس» (Cobiax) و «بابل دک» (Bubble) اشاره کرد. البته برخلاف این دو سیستم، در یوبوت از قالب‌های کروی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل، سیستم یوبوت یک مزیت بیشتر نسبت سیستم‌های دال مجوف با قالب‌های کروی دارد. در این سیستم، حمل و نقل قالب‌ها بسیار ساده‌تر از سیستم‌ها دیگر است.

 

 

نمونه‌ای از قالب‌های مورد استفاده در سقف بابل دک مشابه سقف یوبوت
نمونه‌ای از قالب‌های مورد استفاده در سقف بابل دک

اجزا قالب یوبوت کدام هستند؟

یوبوت، به قالبی گفته می‌شود که درون دال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قالب دارای اجزا مختلفی برای نصب سیستم یوبوت است. قطعات اصلی قالب یوبوت عبارت هستند از:

  • بدنه
  • پایه
  • فاصله دهنده یا «اسپیسر» (Spacer)
  • پل
  • درپوش

 

بدنه قالب یوبوت چیست؟

بدنه قالب یوبوت، بخش اصلی قالب به حساب می‌آید که وجود آن باعث ایجاد فضای خالی در سقف یوبوت خواهد شد. قالب یوبوت، انواع مختلفی دارد که در بخش مربوطه به آن خواهیم پرداخت.

 

بدنه قالب یوبوت
بدنه قالب یوبوت

پایه قالب یوبوت چیست و چه کاربردی دارد؟

پایه، قطعه‌ای است که باعث فاصله گرفتن بدنه اصلی قالب یوبوت از کف و ثابت شدن آن می‌شود. پایه‌ها را می‌توان به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم‌بندی کرد. البته، پایه‌ها اندازه‌‌های متفاوتی دارند.

نمونه‌ای از پایه‌های مورد استفاده در قالب یوبوت (این پایه‌‌ها متحرک هستند.)
نمونه‌ای از پایه‌های مورد استفاده در قالب یوبوت (این پایه‌‌ها متحرک هستند.)

اسپیسر قالب یوبوت چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپیسر، قطعه‌ای است که برای اتصال دو قالب یوبوت در مجاورت یکدیگر و نگهداری آن‌ها در محل مشخص شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از اسپیسر، اتصال صلب بین تمام قالب‌هارا به همراه دارد.

 

 

ساختار اسپیسرهای مورد استفاده در قالب یوبوت
ساختار اسپیسرهای مورد استفاده در قالب یوبوت

 

نکته: اتصال صلب بین قالب‌های یوبوت باعث اطمینان از مطابقت کامل هندسه و ظرفیت باربری (تحمل بارهای ناشی از وزن بتن، کارکنان و تجهیزات) با طرح می‌شود.

پل قالب یوبوت چیست و چه کاربردی دارد؟

پل، قطعه‌ای است که به منظور اتصال دو بدنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی پل در محل‌هایی است که به دلیل فضای کم، امکان به کارگیری اسپیسر وجود ندارد.

 

 

استفاده از پل (قطعه تیره) به منظور اتصال دو قالب به یکدیگر
استفاده از پل (قطعه تیره) به منظور اتصال دو قالب به یکدیگر

درپوش یوبوت چیست و چه کاربردی دارد؟

درپوش، قطعه‌ای است که به منظور بستن کف قالب یوبوت تک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه از نفوذ بتن به فضای خالی قالب جلوگیری می‌کند. درپوش‌ها، انوع مختلفی نظیر درپوش ساده بسته، درپوش بسته با پایه، درپوش ساده حفره‌دار و درپوش حفره‌دار با پایه دارند.

 

 

نمونه‌ای از یک درپوش ساده
نمونه‌ای از یک درپوش ساده

کاربرد سیستم یوبوت چیست؟

سیستم یوبوت، اغلب در سازه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به فضای بزرگ با تعداد ستون‌های کم دارند. به این ترتیب، کاربرد اصلی این سیستم در موارد زیر است:

  • ساخت ساختمان‌های عمومی (پارکینگ و سالن‌های کنفرانس)، تجاری (فروشگاه، برج و تالارها)، مسکونی، صنعتی، بیمارستان‌ها و غیره
  • فونداسیون گسترده در خاک‌هایی با ظرفیت باربری پایین
  • دال‌های بتنی دو طرفه

مثال‌هایی از کاربرد سقف یوبوت در پارکینگ، سالن امتحانات، بیمارستان و محل کار مثال‌هایی از کاربرد سقف یوبوت در پارکینگ، سالن امتحانات، بیمارستان و محل کار