کفپوش PVC چیست ؟

در سال 1912 یک مخترع آمریکایی به نام والدو سیمون موفق به تولید محصولی به نام pvc شد. pvc ماده ایی است که حاوی کربن، هیدروژن و کلر است که در فرآیند پلیمریزاسیون تولید می شود. کفپوش هایی که ما آنها را با عنوان کفپوش های وینیل یا pvc که مخفف پلی وینال کلوراید (Poly Vinyl Chloride) است می شناسیم در واقع یک نوع از مواد پلاستیکی و پرکاربرد از مشتقات نفتی است. این نوع کفپوش بسیار مقاوم و درعین حال منعطف است. کفپوش PVC ترکیبی از فیبر، مواد فشرده پی وی سی و چند لایه دیگر است که در نهایت یک محصول زیبا، نازک و البته مقاوم را تشکیل می دهد؛ هر لایه در کفپوش های pvc وظیفه ایی دارد.

 

کفپوش

 

 

این نوع کفپوش ها اولین بار در نمایشگاه توسعه قرن که در شیکاگو برگزار شد به نمایش گذاشته شدند. در سال 1343 و 1347 دو شرکت با نام‌های وینیفلکس و کمپارس اقدام به تاسیس کارخانه تولید کفپوش های pvc در ایران گرفتند و این نوع کفپوش ها در اوایل دهه 50 به بازار وارد شد. در آن زمان این نوع کفپوش در ابعاد  20*20 عرضه می شد اما با فاصله کمی نوع رولی آن تولید و به بازار وارد شد که به این نوع کناره می‌گفتند. به طور کلی این کفپوش ها از دو لایه تشکیل می شوند که لایه اولی ( همان لایه رویه از جنس فیلم است)؛ که همان رنگ را به وجود می آورد و لایه زیرین از pvc است. در برخی از انواع مرغوب این کفپوش ها یک لایه دیگر به نام لایه uv برای محافظت از سطح رویی در مقابل نور خورشید وجود دارد و باعث ثبات رنگ کفپوش در مقابل نور آفتاب می شود.

اجزاء تشکیل دهنده کفپوش پی وی سی

کفپوش ها معمولا در ابعاد مستطیلی با عرض 15 و طول 90 ساخته می شوند. ضخامت کفپوش ها 2 سانت و 33 میلیمتر است و با طرح چوب به بازار عرضه می شود. برای افزایش استحکام مکانیکی و دوام کفپوش لایه ایی محافظ در نوع عاجدار و ساده روی کفپوش قرار می دهند.  در نوع عاجدار، برجستگی های ریزی روی سطح دکوراتیو کفپوش های pvc قرار دارد که مانع از سر خوردن اجسام می شود؛ از کفپوش ها pvc عاجدار می‌توان به طرح برجسته، طرح گرانیت و…  اشاره کرد. در نوع ساده، کفپوش ها کاملا شبیه به طرح های چوب و پارکت هستند که از یک لایه pvc منسجم و انعطاف پذیر برای بهتر قرار گرفتن در کناریکدیگر و عدم جدا شدن از سطح کار و جلوگیری از باز شدن درز در بین تایل های کفپوش تشکیل شده است. در لایه بعد که لایه دکوراتیو کفپوش است، لایه ایی با نمای شبیه پارکت و چوب با ضخامت 12 میکرون قرار دارد. برای مقاومت و دوام در برابر فرسایش یک لایه محافظ روی لایه قبل کشیده شده که دوام کافی را برای استفاده در کف ساختمان دارد.

معرفی انواع لایه ها در کفپوش pvc
  • لایه‌ی UV

این لایه محافظ سطح کفپوش است.

  • لایه‌ی پوششی

این لایه باعث مقاومت کفپوش می شود.

  • لایه‌ی طرح

این لایه، لایه ی چاپ شده است.

  • لایه‌ی اصلی

این لایه استخوان بندی کفپوش بوده و از مواد pvc ساخته شده است.

  • لایه‌ی زیرین

در زیر کفپوش این لایه قرار دارد و مانع تاب برداشتن کفپوش می شود.