کرگیری سقف

کرگیری سقف بتنی

 

کرگیری (مغزه گیری) از بتن به ویژه بتن مسلح بنا به دلایل مختلف در پروژه های عمرانی صورت می گیرد. از کرگیری به منظور انجام آزمایش مغزه گیری با هدف تعیین مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت کششی، تعیین عمق کربناتاسیون و … استفاده می شود. به زبان ساده كرگيری یعنی سوراخ کاری و نمونه برداری با استفاده از دستگاه دریل مغزه گیر (Core Drilling Machines).

 

موارد کاربرد و مزایای کرگیری بتن:

 

  • ايجاد سوراخ در بتن در قطر و ضخامت های دلخواه
  • کرگیری سقف بتنی به منظور عبور كابل های برق، تأسيسات ساختمانی و…
  • قابل استفاده در جاهایی که امکان استفاده از تجهيزات ديگر برش بتن وجود ندارد.
  • قابل استفاده در كف خيابان، پياده رو، ديوار، کرگیری سقف، كف ساختمان ها و …
  • انجام عمليات سوراخ كاری بر روی سطوح لغزنده
  • ايجاد سوراخ های دايره ای در بتن مسلح، پيش ساخته، آسفالت، آجر، بلوك سيمانی و …
  • عمده کاربرد کرگیری در بتن به منظور تعیین دقیق مقاومت (فشاری، خمشی و …) می باشد. اگر مقاومت نمونه های آزمایش فشاری کمتر از مقدار مجاز مشخص شده در آیین نامه های معتبر باشد، سازه ضعیف بوده و قابلیت بهره برداری خود را تا حدودی از دست می دهد. برای بررسی دقیق تر قسمت های ضعیف و پی بردن به ماهیت سازه از آزمایش مغزه گیری (کرگیری) استفاده می شود.

 

 

نحوه ی انجام کرگیری:

 

انجام کرگیری نیاز به تجهیزات خاص با قابلیت های مطلوب دارد. دستگاه های کرگیر اندازه های مختلفی داشته و برخی از آن ها قابلیت حمل با ماشين آلات مخصوص راهسازی را نیز دارند. موتور این دستگاه ها عمدتا الکتريکی، بنزينی و در بعضی موارد هيدروليکی می باشند. اغلب دستگاه های کرگیری از سه قسمت اصلی پایه، سر‌مته و الکتروموتور تشکیل شده است. بعلت الماسه بودن سر مته، مغزه‌گیری از بتن های مسلح (فولاد دار) امکان‌پذیر می‌باشد. با توجه به اینکه مته با سرعت زیاد می چرخد لذا برای خنک کردن آن از آب استفاده می شود. البته استفاده از آب از تولید گرد و خاک در حین کار نيز جلوگيری مي کند. بدیهی است اگر بتن سخت شده دارای خلل و فرج باشد، عمل حفاری به خوبی انجام نشده و نمونه کامل بدست نمی آید.

 

 

کنترل گرد و غبار با کرگیری سقف بتنی:

 

هنگام سوراخکاری بتن، سنگ، آجر و … گرد و غبار زیادی تولید مي گردد. اين ذرات بسيار کوچک حاوی مقادیر زيادی کريستال سيليسی بوده که برای سلامتی انسان مضر هستند. برای کاهش و کنترل این گرد و غبار می توان از دستگاه کرگیر جهت سوراخکاری بتن استفاده نمود زیرا  آب باعث کاهش تولید گرد و خاک میگردد. البته استفاده از تهویه مناسب و ماسک نیز در کاهش اثرات زیانبار گرد و غبار موثر خواهد بود.

 

برترین مزیت کرگیری سقف بتنی جهت سوراخکاری برای عبور تاسیسات:

 

امروزه دیگر برای عبور تاسیسات از سقف از روش تخریب مقطعی استفاده نمیکنند. در تخریب‌های مقطعی از چکش برقی با کمپرسورها بادی استفاده میکنند که مکانیسم عملکرد آنها براساس ضربه های وارده به بتن است که این عمل غیر از تخریب همان مقطع در مساحت وسیعتری باعث تنش در سقف میشوند که مقاومت سقف را کاهش میدهد.

 

 

کرگیری - مقاوم سازان پایتخت کرگیری سوراخ کاری با دریل مغزه گیر بتن

 

 

بنابراین مناسب ترین روش برش بتن به دلیل امکان برش در سایز های کوچک و متنوع روش کرگیری میباشد که برش های استوانه ای در سایز های ۲/۵ سانت (یک اینچ ) تا ۲۵ سانتیمتر (۱۰ اینچ ) قابل اجرا هستند برای برش های طولی جهت داکت تاسیسات با همین دستگاه کُرگیر با ایجاد سوراخهای ۴ اینچ پیوسته و در کنار هم برش انجام میپذیرد.
از مزیتهای استفاده از دستگاه کرگیر برای سوراخ‌های تاسیساتی استفاده همزمان چند دستگاه در کنار هم است که باعث سرعت در پیشرفت پروژه می گردد.