کاربرد سندبلاست چیست؟

سندبلاست

سندبلاست، کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارد. از متداول‌ترین کاربردهای سندبلاست می‌توان به لایه‌برداری، تمیزکاری، صافکاری و پرداخت سطح، ساخت سطوح تزئینی، آماده‌سازی برای پوشش‌دهی، از بین بردن کپک، حکاکی و پاک کردن روغن از روی سطح خیابان‌ها اشاره کرد. در ادامه، به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

لایه برداری

لایه‌بردای سطوح پیش از رنگ‌کاری و پوشش‌دهی را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین کاربرد سندبلاست معرفی کرد. در بسیاری از موارد، کندن علامت‌های رنگ، بخش‌های خورده شده و دیگر مواد اضافی سطح با استفاده از روش‌های معمولی دشوار است. به کارگیری دستگاه‌های مناسب سندبلاست می‌تواند مواد اضافی را از روی سطح خودروها، ساختمان‌ها، ماشین‌آلات و دیگر سطوح به راحتی جدا کند.

لایه برداری و برداشتن رنگ از روی قطعه فلزی
                                                      لایه برداری و برداشتن رنگ از روی قطعه فلزی توسط ساب پاشی

 

توجه داشته باشید که شدت لایه‌برداری سندبلاست قابل تنظیم است. به عنوان مثال، در صورت لابرداری رنگ از روی ماشین، هیچ آسیبی به فلز زیر رنگ وارد نخواهد شد.

تمیزکاری

سندبلاست، یکی از روش‌های تمیزکاری سطوح بزرگ نظیر ماشین‌آلات صنعتی و ساختمان‌ها است. این فرآیند برای تمیزکاری تجهیزات کوچک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، سطح پیچ‌گوشتی و آچارهای زنگ زده را می‌توان به سرعت توسط سندبلاست تمیز کرد.

 قطعات ریز

 

سندبلاست برای رفع گرفتگی ماشین‌آلات نیز قابل استفاده است. این کار باعث اطمینان از عملکرد مناسب دستگاه و جلوگیری از خراب شدن و استهلاک آن می‌شود.

آماده سازی سطح برای پوشش دهی

پس از لایه‌برداری و تمیزکاری توسط سندبلاست، سطح، آماده رنگ کاری، چسب کاری یا دیگر فعالیت‌های پوشش دهی خواهد بود. آماده‌سازی غیر استاندارد سطح منجر به عملکرد نادرست پوشش می‌شود. علاوه بر این، تمیزکاری حداقلی (باقی ماندن آلودگی بر روی سطح) نیز عمر مفید پوشش را کاهش می‌دهد.

سندبلاست، یک روش کارآمد برای آماده‌سازی سطح (مانند آماده‌سازی پیش از ترمیم بتن) است. این روش با آماده سازی مناسب سطح، از هدر رفت هزینه‌های ناشی از ترمیم پوشش (به دلیل استفاده از روش‌های ناکارآمد یا اجرای نادرست آن‌ها) جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که برای سطوح ضعیفی مانند چوب، سندبلاست باید با استفاده از موادی نظیر پوست گردو یا دانه‌های شیشه‌ای انجام گیرد تا آسیبی به سطح چوب وارد نشود.

صافکاری و پرداخت سطح

سندبلاست علاوه بر تمیزکاری، سطح صاف و صیقلی را به وجود می‌آورد. در برخی از مواقع، وجود برآمدگی‌ها بر روی سطح قطعات مکانیکی مانع از اتصال صحیح آن‌ها به یکدیگر می‌شود. در این موارد، استفاده از سندبلاست، سطح را صاف می‌کند و برآمدگی‌ها، برچسب‌ها و دیگر مواد اضافی را از بین می‌برد تا اتصال قطعات به خوبی انجام گیرد. به علاوه، سندبلاست، امکان اعمال پرداخت مات و یا زبر را نیز برای سطوح مختلف فراهم می‌کند.

نمونه‌ای از پرداخت مات و زبر سطح فلز توسط ساب پاشی
                                                        نمونه‌ای از پرداخت مات و زبر سطح فلز توسط ساب پاشی

ساخت سطوح تزئینی

یکی دیگر از کاربردهای جالب سندبلاست، ایجاد طرح‌های هنری و جذاب است. هنرمندان حرفه‌ای از این روش برای حکاکی الگوهای منحصر به فرد بر روی سطح چوب، فلز، شیشه و دیگر مواد استفاده می‌کنند.

طراحی روی سنگ با سندبلاست

بازگرداندن ظاهر اصلی به آجر و سنگ

آجر، سنگ و بتن از مصالح پرکاربرد در ساخت ساختمان‌های مسکونی و تجاری هستند. سطح این مواد معمولا در گذر زمان کثیف می‌شود. این مسئله، زیبایی نمای ساختمان را از بین می‌برد. با وجود روش‌های دیگری نظیر رنگ کاری، استفاده از سندبلاست، گزینه مناسبی برای از بین بردن سطح آسیب دیده بتن، رنگ یا دیگر لایه‌های اضافی است. سندبلاست علاوه بر بازگرداندن ظاهر اصلی نمای ساختمان، طول عمر آن را نیز افزایش می‌دهد.

تمیزکاری سنگ با سندبلاست

از بین بردن کپک خانه

کپک، یکی از مشکلات رایج در ساختمان‌های مسکونی است که باعث به خطر افتادن سلامت افراد می‌شود. سوزش چشم، سرفه، عطسه، حمله آسم و واکنش‌های آلرژیک شدید، برخی از مشکلات احتمالی ناشی از وجود کپک هستند. از بین بردن کپک خانه، یکی از کاربردهای جدید سندبلاست است.

کپک روی دیوار خانه

 

به منظور از بین بردن کپک خانه توسط سندبلاست، از جوش شیرین (سودا بلاست) یا یخ خشک (آیس بلاست) به عنوان ماده ساینده استفاده می‌شود. از مزیت‌های این روش، دسترسی آسان به شیروانی‌ها و نواحی کم ارتفاع برای تمیزکاری است. به علاوه، سندبلاست، امکان از بین بردن موثر کپک با آسیب حداقلی به سطح را فراهم می‌کند.

حکاکی

سندبلاست برای حکاکی و ایجاد تابلوهای زیبای چوبی، شیشه‌ای یا سنگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت این روش نسبت به حکاکی با لیزر، عمق بیشتر است. عمق بیشتر، امکان استفاده از رنگ برای برجسته کردن طراحی را فراهم می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها، این روش را به منظور نمایش هنرمندانه لوگو و برند خود به کار می‌گیرند.

حکاکی با سندبلاست

پاک کردن لکه روغن

معمولا در گذر زمان، لکه‌های روغن و گریس بر روی سطح جاده‌ها جمع می‌شوند. یکی از روش‌های کارآمد برای پاک کردن این لکه‌ها، سندبلاست مرطوب یا وت بلاست است.در این روش، ترکیب آب داغ، صابون و ماده واسط به طور همزمان بر روی سطح اعمال می‌شوند. در طی وت بالاست، آب و تمیزکننده، پیوند بین لکه‌ها را می‌شکنند و ماده ساینده آن‌ها را از روی سطح جدا می‌کند.

سندبلاست روی بتن

 

اگر مدت زمان زیادی از جمع شدن روغن و گریس بر روی بتن گذشته باشد، وت بلاست گزینه هوشمندانه‌ای خواهد بود. این روش ساب پاشی، باعث نفوذ مواد به عمق بیشتر و برداشتن همزمان یک لایه نازک از روی سطح می‌شو