کاربرد بتن مسلح چیست؟

بتن آرمه در سازه‌های مختلفی نظیر ساختمان، پل، سد، فونداسیون، جاده، سازه‌های شناور، سازه‌های دریایی، لوله، کانال، سازه‌های پیش ساخته، سازه نگهبان و بسیاری از سازه‌های عمرانی کاربرد دارد. همین تنوع در کاربری باعث محبوبیت این مصالح ساختمانی شده است. در ادامه به معرفی کاربردهای اصلی بتن مسلح می‌پردازیم.

 

ساختمان اسکلت بتن آرمه

ساختمان‌ها، سازه‌هایی هستند که معمولا از ترکیب المان‌های باربر نظیر تیر، ستون، دیوار، کف و سقف تشکیل می‌شوند. بتن آرمه، یکی مصالح پرکابرد برای اجرای این المان‌ها در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی است.

سیستم‌های عرشه فولادی، یوبوت، کوبیاکس، کامپوزیت و دیگر دال‌های بتن مسلح به همراه اسکلت فولادی یا اسکلت بتن آرمه، به طور گسترده در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویژگی‌های منحصر به فرد بتن آرمه، آن را به گزینه بسیار مناسبی برای اجرای ساختمان‌های چند طبقه مسکونی، ساختمان‌های عمومی و کف‌های صنعتی تبدیل می‌کند.

 

اسکلت بتن آرمه، یکی از متداول‌ترین سیستم‌های سازه‌ای مورد استفاده برای ساخت ساختمان‌های مسکونی است.
                             اسکلت بتن آرمه، یکی از متداول‌ترین سیستم‌های سازه‌ای مورد استفاده برای ساخت ساختمان‌های مسکونی است.

پل

از دیگر سازه‌هایی که بتن آرمه در آن به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پل اشاره کرد. استفاده از بتن مسلح در ساخت عرشه، شاه‌تیر و دیگر المان‌های باربر پل‌های کوتاه، متوسط و بلند، علاوه بر کاهش هزینه‌های اجرایی نسبت به پل‌های فولادی، زیبایی خاصی را برای سازه به ارمغان می‌آورد. این نوع بتن معمولا به صورت برجا یا پیش ساخته در ساخت اغلب پل‌های مدرن به کار برده می‌شود.

سد

سدها از شناخته‌شده‌ترین سازه‌های هیدرولیکی هستند که در بسیاری از موارد با استفاده از بتن آرمه ساخته می‌شوند. این مصالح ساختمانی در فونداسیون اکثر سدها، دیوار حائل سدهای خاکی، بدنه سدهای وزنی و از همه مهم‌تر، بدنه و تکیه‌گاه‌های سدهای قوسی به کار برده می‌شوند.

فونداسیون

بتن آرمه، اولین و معمولا بهترین گزینه برای اجرای تمامی انواع فونداسیون‌ها در سازه‌های عمرانی است.

به دلیل ظرفیت باربری بالا، این مصالح در اجرای فونداسیون انواع ساختمان‌ها (مسکونی، تجاری، عمومی، صنعتی)، پل‌ها، سدها، جاده‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فونداسیون اکثر سازه‌های عمرانی با استفاده از بتن آرمه اجرا می‌شوند.
                                                      فونداسیون اکثر سازه‌های عمرانی با استفاده از بتن آرمه اجرا می‌شوند.

جاده

دال‌های بتن آرمه از بهترین گزینه‌های جایگزین آسفالت برای اجرای کف جاده‌ها هستند. ظرفیت باربری بالای بتن و امکان استفاده از دال‌های پیش‌ساخته می‌تواند سرعت اجرای پروژه‌های راه‌سازی و کیفیت آن‌ها را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. روسازی خیابان، آزادراه، پیاده‌رو و حتی مسیر فرود هواپیما از کاربردهای بتن مسلح در حوزه راهسازی هستد.

سازه های شناور

استفاده از بتن آرمه، بهترین گزینه برای اجرای سازه‌های شنناور نیست. با این وجود، پروژه‌های ساخت این سازه‌ها توسط بتن مسلح با موفقیت اجرا شده‌اند. از نمونه‌های سازه‌های شناور بتن آرمه می‌توان به کسیون و اسکله شناور اشاره کرد.

سازه های دریایی

اسکله، دیوار حائل وزنی، برج دیدبانی و فانوس دریایی از نمونه سازه‌های دریایی هستند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از بتن آرمه ساخت. خصوصیات این مصالح ساختمانی، آن را به گزینه مناسب برای عملکرد در شرایط جوی نامساعد دریایی تبدیل می‌کند. برای ساخت انبارهای نزدیک نواحی ساحلی، به کارگیری خرپاهای بتن مسلح در اولویت قرار دارد.

لوله و کانال

از دیگر کاربردهای گسترده بتن آرمه می‌توان به ساخت لوله‌ها و کانال‌ها در حوزه‌های مختلف اشاره کرد. به عنوان مثال، ساخت سیستم‌های فاضلاب شهری (سیستم‌های متصل به تاسیسات بهداشتی ساختمان) معمولا با استفاده از سگمنت‌های پیش‌ساخته بتن مسلح انجام می‌گیرد. البته توجه داشته باشید که بتن آرمه برای عملکرد در فشار بالای 9 بار مناسب نیست؛ مگر اینکه از غلاف‌های فولادی استوانه‌ای به همراه اتصال ویژه در لوله‌ها استفاده شده باشد.

 

نمونه‌ای از یک کانال ساخته شده توسط بلوک‌های بتن آرمه
                                                           نمونه‌ای از یک کانال ساخته شده توسط بلوک‌های بتن آرمه

سازه های پیش ساخته

بتن پیش ساخته، یکی از انواع بتن آرمه است که در کارخانه تولید می‌شود. در سال‌های اخیر، استفاده از بتن پیش ساخته برای سازه‌ها و المان‌های سازه‌ای مختلف به میزان زیادی گسترش یافته است. این مصالح ساختمانی به دلیل کنترل کیفی مناسب، از مشخصات مکانیکی بسیار خوبی بهره می‌برند. امروزه می‌توان بسیاری از المان‌های باربر و غیر باربر نظیر تیر، ستون، دال، لوله، تیرک حصار، تیر چراغ برق، دیواره چاه‌هک‌های بازدید و غیره را به صورت بتن مسلح پیش ساخته تهیه کرد. همین موضوع کاربردهای این مصالح ساختمانی و محبوبیت آن را افزایش داده است.

کاربردهای دیگر

کاربردهای بتن آرمه به موارد معرفی شده در بخش‌های قبلی محدود نمی‌شوند. این مصالح ساختمانی به منظور اجرای سازه‌های نگهبان نظیر تکیه‌گاه‌های پل و دیوارهای حائل سدهای خاکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخازن ذخیره آب، تانکر، استادیوم‌های ورزشی و سالن‌های کنفرانس، از دیگر سازه‌های مناسب برای به کارگیری بتن مسلح هستند. به طور کلی، در هر سازه‌ای که نیاز به اجرای المان‌های باربر باشد، امکان استفاده از بتن آرمه نیز وجود خواهد داشت.