چند دستور کاربردی اتوکد

اتوکد

کاربرد دستور OOPS در اتوکد چیست؟

OOPS، یک دستور کاربردی اتوکد و روشی عالی برای مقایسه ترسیمات در حالت وجود و عدم وجود برخی از اشیا است. اگر در حین طراحی، اشیایی را حذف کرده باشید، با فعال کردن دستور OOPS، اشیا حذف شده بازمی‌گردند. تفاوت اصلی این دستور کاربردی اتوکد با کلید ترکیبی Ctrl+Z این است که OOPS، بدون تغییر دادن ترسیمات فعلی شما، اقدام به بازگردانی آخرین اشیا حذف‌شده می‌کند. به این ترتیب، شما می‌توانید با خیال راحت شی مورد نظر خود را حذف کنید؛ به طراحی خود ادامه دهید؛ و در صورت نیاز به شی حذف‌شده، به کمک OOPS آن را به طرح خود بازگردانید.

کاربرد دستور BURST در اتوکد چیست؟

BURST، یک دستور کاربردی اتوکد برای جدا کردن تمام المان‌های یک شی است. در اتوکد، دستورهای مختلفی برای تبدیل یک شی به چندین المان مجزا وجود دارد. استفاده دستور EXPLODE، شناخته‌شده‌ترین روش برای این کار محسوب می‌شود. با این وجود، در صورت وجود برچسب یا اصطلاحا «اتریبیوت» (Attribute) بر روی شی (مانند تصویر زیر)، استفاده از EXPLODE، برچسب را تغییر می‌دهد.

 

                                                                  نمونه‌ای از گسسته‌سازی شی با استفاده از دستور EXPLODE

 

دستور BURST، مشکل بالا را حل می‌کند. در صورت استفاده از این دستور کاربردی اتوکد می‌توانید شی مورد نظر خود را به المان‌های مجزا تبدیل کنید؛ بدون اینکه تغییری در Attribute رخ دهد. یعنی المان‌های سمت چپ و راست در تصویر بالا، هنگام استفاده از دستور BURST مشابه خواهند بود. به علاوه، در این روش، هر یک از المان‌های مجزا به داده‌های موجود در Attribute متصل خواهند بود.

کاربرد دستور OVERKILL در اتوکد چیست؟

OVERKILL، یک دستور کاربردی اتوکد است که باعث بهبود عملکرد شما در هنگام طراحی می‌شود. با تایپ، تنظیم و فعال‌سازی این دستور، اتوکد تمام اشیا و المان‌‌های انتخابی را مورد بررسی قرار می‌هد. سپس، در صورت وجود المان‌های تکراری و خط‌های اضافی (روی‌هم‌افتاده)، آن‌ها را حذف می‌کند. در واقع، این دستور کاربردی اتوکد با بهینه‌سازی و تمیز کردن ترسیمات، دقت و سرعت کار را افزایش می‌دهد و بروز خطا در هنگام رسم جلوگیری می‌کند.

کاربرد دستور QDIM در اتوکد چیست؟

دستور QDIM، یک روش سریع برای رسم نمایش ابعاد اشیا است. این دستور کاربردی اتوکد برای ایجاد سریع مجموعه‌ای از نمایش‌گرهای ابعاد خطوط مبنا یا نمایش ابعاد مجموعه‌ای از دایره‌ها و قوس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. QDIM، سرعت و نظم طراحی شما را بهبود می‌بخشد.

 

                                                                        یک مثال مناسب برای استفاده از دستور QDIM

کاربرد دستور DIMROTATED در اتوکد چیست؟

DIMROTATED، یک دستور کاربردی اتوکد برای ایجاد نمایش ابعاد اشیا دوران‌یافته (کج) است. این دستور، یکی از قابلیت‌های مخفی اتوکد محسوب می‌شود که در راهنما و حتی در جعبه ابزار نرم افزار نیز قرار ندارد. دسترسی به دستور تنها از نوار دستور پایین صفحه امکان‌پذیر است.

 

                                نمونه‌ای از ایجاد نمایش ابعاد یک شی کج (نسبت به زوایه دید کاربر) با استفاده از دستور DIMALIGNED

 

در بسیاری از موارد، کاربران برای ایجاد نمایش ابعاد از دستور DIMALIGNED یا آیکون آن در نوار ابزار استفاده می‌کنند. مشکل این دستور، هم‌راستا نبودن نمایش ابعاد برای اشیا کج است (تصویر بالا). استفاده از دستور DIMROTATED، این مشکل را برطرف می‌کند (تصویر زیر).

 

                                               نمونه‌ای از ایجاد نمایش ابعاد یک شی کج با استفاده از دستور DIMROTATED