پاویون بارسلونا میس ون در روهه

پاویون بارسلونا

پاویون بارسلونا یا غرفه بارسلونا (Barcelona Pavilion)، طراحی شده توسط لودویگ میس ون در روهه، غرفه آلمان برای نمایشگاه بین‌المللی۱۹۲۹ در بارسلونا، اسپانیا است. این ساختمان برای افتتاح رسمی از بخش آلمان در نمایشگاه استفاده شده‌است. این ساختمان، مهم در تاریخ معماری‌مدرن‌متعالی، و شناخته شده برای فرم ساده آن و استفاده دیدنی و جذاب آن از موادی، مانند سنگ مرمر، سنگ باباغوری و سنگ تراورتن است. همان ویژگی‌های مینیمالیسم و دیدنی را می‌توان به‌طور خاص در مبلمان آن به نام صندلی بارسلونا دید. بسیاری از ساختمان‌های مدرن مهم، از جمله کاخ کپل مانور مایکل ونسر در کنت از آن الهام گرفته‌اند.

این پاویون بر روی یک صفحه تراورتن ساخته شده است و معماری آن به سبک پلان باز بوده که این ایده معماری از طراحی های لوکوربوزیه گرفته شده است. در این بنا دیوارها و سطوح عمودی همدیگر را قطع نمی کنند؛ هدف از این کار این بوده است که فضای درون و بیرون با هم ارتباط برقرار کنند تا حیاط خانه به شکل محصور درنیاید.

ارتباط بین اجزای این بنا به خوبی رعایت شده است و می شود پلان آزاد را به خوبی در آن حس کرد.

ارتباط فضایی در پاویون بارسلونا

در این نمایشگاه هیچ دیوار عمودی و افقی همدیگر رو قطع نمی کنند و یک ارتباط فضایی بین درون و بیرون بنا کاملاً مشاهده می شود. در پلان این پاویون یک حوض مستطیلی نسبتاً بزرگی وجود دارد، که آب درون آن انعکاس بنا را به ببیننده ها نشان می دهد و می تواند برای افرادی که در آنجا هستند بسیار جذابیت ایجاد کند.

پاویون بارسلون

نوآوری در طراحی

پاویون بارسلونا نشان از یک نوآوری بزرگ از میس است. این نمایشگاه نخستین بنایی بوده که برای آن هدف و عملکرد خاصی تعریف نشده است و این خود یک نوآوری در این زمینه می باشد.

معماری میس واندرو

تابلوها

در ساخت دیوارهای این بنا از سنگ های ایتالیایی استفاده شده و این سنگ ها با ظرافت خاصی تراش خورده است که می شود رگه های زیبای سنگ را در درون آن یافت کرد. حال میس‌ از این نوع سنگ ها به عنوان تابلو استفاده کرد و سعی بر این داشته است که توجه افرادی که به آنجا می‌آیند را جلب خود کند.

البته یک تابلو بسیار ساده از ماله ویچ در دیوار این خانه نصب شده است که معروف به مربع سفید بر بوم سفید است. می شود ارتباط بسیار خوبی را بین بنا با تابلو حس کرد و متوجه سادگی در عین زیبایی شد.

معماری میس واندرو

دکوراسیون داخلی

تنها دکوراسیون داخلی در این بنا صندلی است که خود میس آن را طراحی کرده است. میس سعی کرده با متریالی که در ساخت بنا استفاده کرده است، بیننده را جذب خود کند و نه با یک دکوراسیون داخلی شلوغ.

پاویون بارسلون

پایان پاویون بارسلونا

پاویون بارسلونا در جنگ جهانی تخریب شد و متأسفانه دیگر خبری از پاویون بارسلون نبود، تا زمانی که شهرداری بارسلونا دوباره آن را بازسازی کرد تا تمدن معماری مدرن را به مردمان جهان یادآوری کند.