پارکت چیست؟

پارکت

پارکت ها صفحات نازک چوبی و لایه های مسطحی هستند که برای کاور کردن سطح زمین استفاده می شوند. از آنها برای پوشاندن کف منازل، ساختمان ها، مکان های تجاری و فروشگاه ها استفاده می شود. از چوب درختان متفاوتی از جمله بلوط، کاج، افرا، بامبو و زبان گنجشک برای ساخت استفاده می شود.

پارکت از چوب های با قطعات کوچک ساخته می شود و برای اینکه این قطعات چوب با کمترین درز و بیشترین دقت در کنار هم قرار بگیرند روی قطعات چوب شیار ایجاد می شود به این صورت چوب ها در کنار هم قرار می گیرند و این شیار ها به صورت نر و ماده در یکدیگر نصب می شوند.

این نوع کفپوش به عنوان سالم ترین نوغ کفپوس جهان شناخته شده است و همچنین یک کفپوش سازگار با محیط زیست گرما و آرامش را برای منازل به ارمغان می آورد.

 • تاریخچه پارکت

پارکت نامی است که ریشه در واژه فرانسوی پارکتیر دارد و به لحاظ قدمت تاریخی به اواسط تا اواخر دهه ۱۶۰۰ می‌رسد. ابتدا در کاخ ورسای فرانسه که توسط لویی شانزدهم در قرن هفدهم میلادی ساخته شد، مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا در جهت پوشاندن کف در مقابل سرما استفاده می‌شد که نقش عایق برودتی، حرارتی را در خانه ایفا می‌کرد.

یکی از دلایلی که باعث شد تا محبوبیت پارکت نسبت به سنگ بیشتر شود، بخاطر طرح‌های زیبا و سبک های متنوع آن است.

اشکال پارکت در ابتدا شامل مربع، مستطیل، لوزی و سه گوش‌های مثلثی شکل بود.

درسال ۱۳۳۹ شرکت ساختمان‌های کشوری به عنوان اولین کارخانه پارکت سازی با امتیاز کارخانه باروک سوئیس بزرگترین سازنده پارکت درجهان تاسیس گردید. این کارخانه با استفاده از درختان جنگل های گرگان و گنبد ایران بهترین محصولات را به بازار عرضه کرد.

پارکت

 

پارکت فرآیند خاص و پیچیده‌ای برای تولید ندارد، بلکه تنها چوب درختان به الوار تبدیل می‌شود و سپس در ابعاد کوچک برش می‌خورد و هنگام نصب، این قطعات در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

هر کدام از این درختان و به طبع پارکتی که از چوب آنها ساخته می‌شود، دارای مزایای خاص خود می‌باشند. از جمله رنگ، سختی و دوام آنها، روشن یا تیره بودن و غیره.

حال با ویژگی هرکدام از این درختان آشنا می‌شوید.

 • چوب درخت بلوط

در واقع چوب درخت بلوط یکی از بهترین و قوی‌ترین و با دوام‌ترین چوب‌هاست که از دیر باز در ساخت خانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته. از طرف دیگر رنگ زیبای این نوع چوب موجب استفاده و کاربردهای فراوان آن در ساخت انواع محصولات چوبی بکار رفته در ساختمان‌ها و خانه‌ها می‌شود.

 • چوب درخت افرا

درخت افرا در بسیاری از نواحی جنگلی جهان مانند شمال ایران، رشد می‌کند و در بسیاری از پارک‌ها و یا باغ‌های شخصی که دارای خاک اسیدی هستند، پرورش داده و رشد می‌کنند.

چوب این درخت استفاده‌های زیادی در صنعت دارد و امروزه محصولات چوبی مختلفی در جهان از آن ساخته می‌شوند. از جمله ابزارها و آلات موسیقی مانند ویالون، گیتار و یا پیانو از این نوع چوب ساخته می‌شوند.

رنگ این چوب روشن و بسیار زیباست و علاوه بر استحکام و دوام بالا، استفاده از پارکت چوب افرا، موجب بازتاب بهتر نور و روشنایی و زیبایی محیط منزل می‌شود.

 • چوب درخت راش

پارکت‌های چوب راش علاوه بر زیبایی خاص‌شان دارای استحکام و دوام بالایی نیز هستند. به همین دلیل، یکی از بهترین چوب‌هایی که می تواند مورد استفاده جهت ساخت پارکت های چوبی قرار بگیرد،است. زمانی که درخت را برش داده و چوب های آنرا تکه تکه می‌کنند، پس از ارسال به کارخانه چوب‌بری، آن را طی فرآیندهایی در ابتدا بخارپز و سپس چوب را خشک می‌کنند. این نوع چوب می‌تواند جهت استفاده در ساخت پارکت بکار رود چون در مکان‌هایی که رفت و آمد زیاد است و شلوغ می‌شود، مانند سالن پذیرایی خانه می‌توان براحتی از آنها استفاده کرد.

 • چوب درخت گردو

درخت گردو از دوران قدیم به عنوان درختی مغرور و سرکش معروف بوده. این درخت دارای چوب بسیار مقاومی است و از نوع درختان پهن برگ است. در حال حاضر پراکندگی جغرافیایی این درخت بسیار زیاد است و در بسیاری از کشورهای جهان از جمله: ایران، آمریکا، ترکیه ، اوکراین و چین این درخت رشد و پرورش داده می‌شود.

امروزه به دلیل مقاومت بالای این نوع چوب، از آن محصولات مختلفی از جمله تخته نرد، شطرنج و حتی مبل استفاده  می‌شود. این چوب یکی از قوی‌ترین و با دوام‌ترین چوب‌هایی است که می‌توان از آن جهت ساخت پارکت چوبی استفاده کرد.

 • چوب درخت  گیلاس

چوب درخت گیلاس یکی از بهترین و مقاوم‌ترین چوب درختانی است که تا به حال جهت تولید و ساخت پارکت‌های چوبی ارائه شده. امروزه در سراسر قاره‌های جهان از جمله اروپا، آسیا و آمریکا این درخت رشد می‌کند و علاوه بر میوه‌های آن، از چوب آن نیز استفاده‌های مختلفی می‌شود.

از این نظر استفاده از چوب درخت گیلاس، در صنعت و حتی دنیای هنر، اهمیت زیادی دارد. پارکت‌های چوبی ساخته شده از این نوع چوب معمولا دارای رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای هستند و استفاده از آنها در کفپوش خانه، موجب زیباتر شدن فضای منزل‌ می‌شود.

از چوب این درختان نامبرده، در حال حاضر در صنعت تولید پارکت‌های چوبی، نسبت به چوب درختان دیگر، بیشتر استفاده می‌شوند.

مزایا و معایب پارکت ostovarsazan.com

 

 • ویژگی های پارکت

 1. تنوع رنگ
 2. دوستدار محیط زیست
 3. زیبایی
 4. قابلیت تعویض
 5. دوام

پارکت

 

 • مزایای پارکت

 1. امکان سفارش کفپوش در طرح های متنوع، ابعاد مختلف و اشکال متفاوت
 2. عدم محدودیت در انتخاب شکل ظاهری، طرح، نقش، رنگ
 3. سبک بودن و راحتی در حمل و نقل
 4. از ویژگی های دیگر این کفپوش این است که برای نو سازی نیاز نیست حتما کف پوش های قبلی را جدا کنید.
 5. قابلیت تعویض بخش آسیب دیده
 6. عایق صدا و حرارت
 7. نصب مجدد
 8. نصب سریع و آسان
 9. حس گرم و طبیعی طبیعت در منزل فراهم می شود.
 10. جلوگیری از ضربه های شکننده
 11. سبکی نسبت به سایر کفپوش ها
 12. بعد از نصب پارکت می توان بلافاصله از آنها استفاده کرد.
 13. زمان نصب پارکت هیچگونه گرد و خاکی بلند نمی شود.

پارکت

 • معایب پارکت

 1. باید هر سال با موم  محصول را جلا دهید تا زیبا به نطر رسید و طول عمر بیشتری داشته باشد.
 2. یکی از مهم ترین معایب پارکت مقاومت پایین در مقابل سیستم سرمایشی و گرمایشی از کف است.
 3. چون  زمان نصب از چسب استفاده نمی شود در حین راه رفتن سر و صدا ایجاد می شود.
 4. از دیگر معایب پارکت ها حساسیت آنها نسبت به شستشو است.
 • مراقبت از پارکت

 1. محل هایی که در مقابل نور است را با یک قالیچه یا موکت پوشش دهید.
 2. کفش های پاشنه بلند و یا اجسامی که باعث خراشیده شدن شوند را استفاده نکنید.
 3. مراقب ریختن آب باشید.

پارکت

 

 • ابزار نصب پارکت

 1. متر نواری
 2. دستکش های ایمنی
 3. عینک محافظ
 4. گونیا
 5. چاقوی مخصوص
 6. دستگاه رطوبت سنج
 7. کارد مخصوص
 8. اره
 9. چسب
 10. چکش
 • اشتباهات زمان نصب پارکت

 1. در نظر نگرفتن میزان گرمای کف
 2. چک نکردن میزان رطوبت
 3. فراموش کردن نحوه اتصال قطعات
 • آیا پارکت موریانه می زند؟

اگر چه موریانه ها از سلولز تغذیه می کنند اما نمی توانند از چوب همه درختان تغذیه کنند مخصوصا درختانی که مواد مغذی کمتری برای حشرات و یا مقاومت بیشتری نسبت به ساییدگی دارند. از میان درختان متفاوت درختانی مانند سرو، بلوط، گیلاس، گردو و … کمتر در معرض خوردگی موریانه قرار می گیرند. با این حال اگر در منطقه ایی گرم و مرطوب زندگی می کنید سم پاشی کنید و نکات مراقبت از پارکت را رعایت کنید.

 • تمیز کردن پارکت

در مرحله اول با استفاده از جارو برقی گرد و خاک را کامل پاک کنید. با استفاده از یک تی خشک محل هایی که آب ریخته است را تمیز کنید. دقت داشته باشید ریختن آب به مرور باعث خراب شدن پارکت می شود. با استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب که رطوبت کمی دارد کف را تمیز کنید. سپس با استفاده از شوینده های مخصوص پارکت را شستشو دهید؛ در مصرف این نوع شوینده ها نیز نباید زیاده روی کنید. هر چند سال یکبار پارکت ها را پولیش کنید؛ این کار باعث براق و تمیزتر شدن پارکت ها می شود.