ویلا ساوا اثری از لوکوربوزیه

ویلا ساوا

تفاوت اصلی این ویلا با خانه های قبلی که توسط لوکوربوزیه طراحی و اجرا شده است، ساخته شدن این ویلا در محوطه وسیع و مستقل از دیگر خانه ها است. با این وجود این ویلا که بین سال های 1928 تا 1930 در پوآسی ساخته شده است دارای پنج اصل مهم لوکوربوزیه می باشد. با وجود ساخته شدن این ویلا در دره رود سن در خارج پاریس که در طبیعت بود اما به خواسته کارفرما خارج از طبیعت ساخته شده بود و این به دلیل علاقه کارفرما به داشتن خانه ایی با چشم انداز و دور نمایی وسیع بود به گونه ایی که هیچ درخت یا پستی و بلندی زمین این دورنما را احاطه نکند. این ویلا به شکل مکعبی است که بر روی چند ستون قرار دارد اما برای نفوذ نور آفتاب به درون بنا در جانب جنوب شرقی و جنوب غربی قسمتی از آن برداشته شده و درب اصلی آن در قسمت شمال غربی قرار دارد پس می توان گفت که یک مکعب کامل نیست.

  • مشخصات کلی پروژه :

  1. نام پروژه ویلا ساوا
  2. مهندس معماری لوکوربوزیه
  3. کاربری مسکونی
  4. سال ساخت 1929
  5. مکان پروژه فرانسه – پوآسی

همه چیز درباره ویلا هیجان انگیز ساوا

ویلا ساوا (به انگلیسی: Villa Savoye) یک خانه روستایی در شهر پواسی، فرانسه، شهری در خارج از پاریس است. معماران سوئیسی لوکوربوزیه و پیر ژانرت این خانه را بین سال‌های 1928 تا 1931 برای خانواده ساووی طراحی کردند. این خانه یک جعبه سفید براق با پنجره‌های افقی است که تقریباً به طول کل دیوارهای بیرونی آن قرار دارند. در بالای ستون‌های باریک قرار گرفته و شبیه یک مربع نیمه مسطح است که بر فراز یک چمن کاری آراسته شده شناور است.بازدیدکنندگان می توانند از ویلا ساوا که به نماد معماری مدرنیسم تبدیل شده است، بازدید کنند.

ویلا ساوا لوکوربوزیه

 

  • معماری ویلا ساوا

گرایش های سبک بین المللی که پس از جنگ جهانی اول برجسته شد، بر لوکوربوزیه، یکی از اعضای مؤسس کنگره بین المللی معماری مدرن(CIAM) تأثیر زیادی گذاشت. او این مفاهیم جدید را در معماری ساده و مدرن تحسین می‌کرد، که بازتابی از واکنش‌ها به معماری پر زرق و برق نئوکلاسیک دوران طراحی قبلی بود، که پس از آن از محبوبیت آن کاسته شد.نمای بیرونی شیک با حداقل جزئیات نیز محصول جانبی نیاز فوری آن دوران به مسکن بود. معماران و طراحان سبک هایی را که به سرعت در کنار هم قرار می گرفتند، به جای آنهایی که تزئینات وقت گیر داشتند، به دلیل نیاز فوری به خانه در اولویت قرار دادند.پیر و اوژنی ساوا به معماران لوکوربوزیه و پیر ژانرت دستور دادند تا برای آنها خانه ای روستایی بسازند اما شرایط بسیار کمی ارائه کردند. در نتیجه لوکوربوزیه توانست ساختاری ایجاد کند که سبک مدرنیستی را تعریف کند.

معماری ویلا ساوا لوکوربوزیه

 

  • تاریخچه مختصری از ویلا ساوا

در سال 1928، زن و شوهر پیر و اوژنی ساوا، یک خانه روستایی را توسط معماران و پسرعموهای سوئیسی، به لوکوربوزیه سفارش دادند. خانواده ساوا درخواست کردند که خانه فضایی برای ماشین ها، یک اتاق خواب اضافی و یک خانه سرایداری داشته باشد. لوکوربوزیه پیشگام جنبش معماری مدرن بود که در نیمه دوم قرن بیستم به اوج خود رسید.از پاییز 1928 تا بهار 1929، معماران طرح‌هایی را طراحی کردند که با بودجه ساوایی‌ها مطابقت داشت. طرح‌های اولیه، اقامتگاه و محوطه‌سازی را مستثنی می‌کردند و قیمت سازه را دو برابر بودجه اولیه تعیین می‌کردند که منجر به تداوم تغییرات در طراحی در طول ساخت و ساز شد.

ویلا ساوا لوکوربوزیه

در ابتدا، این طرح به یک لژ دو نفره نیاز داشت، اما به منظور تناسب با بودجه، به یک لژ یک نفره تبدیل شد.در سال 1931، ساخت ویلا به پایان رسید و خانه قابل سکونت شد. خانواده ساوا تا سال 1940 در این خانه زندگی می کردند که به دلیل جنگ جهانی دوم مجبور به ترک خانه شدند. در طول درگیری، آلمانی ها و سپس آمریکایی ها فضا را اشغال کردند و هر دو گروه آسیب جدی به سازه وارد کردند. پس از اینکه پیر و اوژنی در پایان جنگ به ویلا ساوا بازگشتند، متوجه شدند که نمی‌توانند با همان امکانات قبلی زندگی کنند و چاره‌ای جز ترک ویلا ندارند.

در سال 1958، شهر Poissy مالکیت ویلا ساوا را به عهده گرفت و ابتدا آن را به یک مدرسه تبدیل کرد. سپس پوسی تصمیم گرفت که این سازه را تخریب کند تا یک مجتمع آموزشی کاملتر در این سایت بسازد. لوکوربوزیه و دیگر معماران تأثیرگذار با این ایده مخالفت کردند.در سال 1963، معمار ژان دوبویسون تلاش برای بازسازی ویلا ساوا را آغاز کرد و در سال 1965، فرانسه این خانه را یک بنای تاریخی اعلام کرد. از سال 1985 تا 1997، این کشور شروع به تامین مالی یک بازسازی اضافی کرد که ژان لوئی وره رهبری آن را بر عهده داشت. بازسازی ها شامل به روز رسانی نمای بیرونی، تراس ها، وسایل و یراق آلات بود.

طراحی نمای مدرن ویلا ساوا

 

لوکوربوزیه این بنا را به گونه طراحی کرده است که پلکان مارپیچی برای ارتباط طبقات در آن وجود دارد و اتاق نشیمن 14*5 متر است و از دو طرف دارای پنجره های کشویی است که در جهت افقی قابل حرکت هستند و باز و بسته می شوند و طرف سوم رو به تراس است و دارای درهای شیشه ایی است که نیمی از آن ها با اهرمک ساده ایی قابلیت باز و بسته شدن دارند. نواری نیز که در دیوار تراس تعبیه شده به گونه ایی عمل می کند که مناظر بیرون به صورت قاب شده به چشم برسند. همچنین لوکوربوزیه از رمپ نیز استفاده کرده در دو قسمت ساخته شده اند، یکی در داخل بنا و دیگری در امتداد دیوار خارجی تا تراس ادامه یافته است.

ویلا ساوا

 

این ویژگی در طراحی که این بنا یک مکعب کامل نیست و از بیرون و درون آن قسمتی را برداشته اند بیانگر این است که ویلا ساوا در معنای واقعی نشان دهنده فضا زمان است و مقاطع آن بیانگر این مساله است که هر جزئی از آن در فضا نفوذ می کند. در این بنا نیز ایده دوگانه منطقی و شاعرانه بودن لوکوربوزیه به چشم می خورد و گرایش تندیس گرانه وی در این بنا به صورت پله تجلی پیدا می کند.

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا