نکات اجرای سفیدکاری ساختمان

همانطور که گفتیم بعد از اجرای دیوار چینی، برای از بین بردن خلل و فرج، ناهمواری‌ها و آماده سازی دیوار برای رنگ زدن یا نصب دیوار پوش و کاغذ دیواری، لازم است یک لایه ملات گچ و خاک روی دیوار قرار بگیرد. مراحل این آماده سازی به ترتیب زیر است:

 

کروم بندی دیوار و شمشه گیری

برای کروم بندی دیوار در ابتدا باید بیرونی‌ ترین قسمت دیوار را به عنوان مبنا در نظر گرفته، سپس با ملات گچ و خاک آن نقطه را تا پایین صاف و تراز کنیم که اصطلاحا به این کار، کروم بندی گفته می‌شود. فاصله بین کروم‌ها از یکدیگر چیزی حدود 50تا 80 سانتی متر است.

بین این خطوط عمودی که ایجاد کردیم (کروم‌ها) با ملات گچ و خاک پر شده، سپس با استفاده از یک شمشه بلند، سطح را صاف، هموار و تراز می‌کنیم. در ادامه به توضیح این مرحله می‌پردازیم.

 

 

 

 

اجرای ملات گچ و خاک

همانطور که گفتیم بعد از اجرای دیوار چینی باید سطح دیوار با ملات، صاف و یک دست شود تا هیچ خلل و فرجی در انتهای کار روی دیوار وجود نداشته باشد.

اما ملات گچ بسیار زودگیر است و همین ویژگی باعث می‌شود تا زود سخت شده و حالت خمیری خود را از دست بدهد. به همین دلیل است که از مخلوط گچ و خاک (به نسبت مساوی) استفاده می‌شود تا ملاتی منعطف‌تر با گیرش کند‌تر به دست بیاید.

دقت داشته باشید که بعد از اجرای مرحله گچ و خاک و قبل از سفید کاری، نوبت اجرای فاز اول تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان است تا در صورت بروز هرگونه اشکال در اجرای این فاز، امکان تراشیدن آن، رفع عیب و اجرای مجدد باشد.

در این مرحله، شیار زنی لوله‌های تاسیسات مطابق با نقشه‌های تاسیسات بر روی دیوارها انجام شده سپس لوله‌های آب، فاضلاب و برق، کانال‌های کولر، قوطی کلید پریزها و سایر موارد این چنینی، در محل خود نصب می‌شوند.

 

 

 

سفید کاری ساختمان

بعد از گذراندن اجرای فاز اول تاسیسات و برطرف کردن عیب‌هایشان، نوبت به مرحله سفید کاری ساختمان می‌رسد. در این مرحله، برای داشتن سطح صاف و یک دست دیوار، روی ملات گچ و خاک، در ابتدا یک لایه ملات گچ زنده و سپس یک لایه گچ کشته کشیده می‌شود.

اولین قدم برای سفیدکاری ساختمان ، انتخاب گچی مرغوب و استاندارد است که سفید رنگ، فاقد رطوبت و ترجیحا تازه تولید شده باشد.

به علت ازدیاد حجمی که ملات بعد از خشک شدنش پیدا می‌کند، تمام خلل و فرج موجود روی دیوار پر می‌شود و اینگونه یک سطح صاف و یک دست به دست می‌آید.

همچنین به علت اجرای دو لایه گچکاری روی دیوار، اصطلاحا به آن دیوار دو گچه گفته می‌شود.

دقت داشته باشید، لایه گچ و خاک و سفیدکاری ساختمان ، باید حدودا 15 تا 25 ساتی متر بالاتر از کف اجرا شود، تا در صورت اجرای کف، گچ دیوار به دلیل مجاورت با آب ملات کف سازی، اصطلاحا تبله (باد) نکند.