نورپردازی در فضاهای متفاوت خانه

نورپردازی داخلی

1_ نورپردازی آشپزخانه:

در گذشته فضای آشپزخانه کاملاً خصوصی بود و تنها با یک لامپ روشنایی آن تامین می‌شد آشپزخانه‌های مدرن امروزی به دلیل در دسترس بودن سایرین در هر چه مدرن و جذاب‌تر جلوه دادن فضای خانه نقش بسزایی دارند بنابراین طراحی نورپردازی آشپزخانه امری مهم است. درواقع شما با اضافه کردن لامپ‌های خیره کننده در دکوراسیون خودتان می‌توانید یک بعد جدید به آشپزخانه‌ی ساختمانتان بدهید. یکی از راه‌های انجام دادن این کار خرید چراغ‌های آویز سقفی و یا لوستر به عنوان چراغ آشپزخانه و استفاده از آنهاست. باتوجه به این موضوع که برخی از کارهایی که در محیط آشپزخانه انجام می‌شود خطرناک است و نیاز به تمرکز بالا دارد، نورپردازی داخلی صحیح در این محیط باعث افزایش ایمنی افراد نیز می‌شود. امروزه در طراحی کابینت آشپزخانه‌های مدرن معمولاً از شیشه استفاده می‌شود به همین دلیل می‌توان از نورپردازی نقطه‌ای برای زیباتر نشان دادن اشیاء درون آنها بهره برد همچنین لامپ‌هایی که در زیر کابینت استفاده می‌شوند فضای کانتر آشپزخانه را روشن می‌کنند و می‌توان کار مربوط به آماده کردن غذا را به راحتی روی آنها انجام داد.

 

نورپردازی داخلی آشپزخانه

 

2_ نورپردازی اتاق غذاخوری:

نورپردازی اتاق غذاخوری باید به گونه‌ای باشد که تمرکز اصلی روی میز غذاخوری باشد بدین منظور از نور عمومی برای روشن کردن فضای کلی اتاق بهره برده و از منبع نور متمرکز هم برای هر چه بیشتر جلب توجه کردن میز‌ناهار خوری استفاده می‌کنیم.

3_ نورپردازی پذیرایی یا اتاق نشیمن:

از آنجا که بیشتر ساعات روز اعضای خانواده در اتاق نشیمن سپری می‌شود و مکانی برای آرامش و کنار هم بودن، مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون و یا پذیرایی از مهمانان خانواده محسوب می‌شود پس باید از روشنایی لازم برخوردار باشد. درواقع نورپردازی یک اتاق نشیمن بیشتر از آشپزخانه، اتاق غذاخوری و یا اتاق خواب اهمیت دارد. به عبارتی دیگر اتاق نشیمن یکی از اتاق‌هایی است که بیشتر از همه استفاده می‌شود و چون اکثر دورهمی‌ها و یا مهمانی‌های کوچک خانوادگی در آنجا برگزار می‌شود باید از دکوراسیون و نورپردازی به مراتب زیباتر و بسیار حرفه‌ای برخوردار باشد. در اتاق نشیمن علاوه بر اهمیت روشن بودن فضا داشتن دکوراسیون خاص و زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین استفاده از نور متمرکز به منظور برجسته‌تر کردن جزئیات فضای اتاق نشیمن مرسوم است. بسیار ضروریه که نورپردازی اتاق نشیمن به شما گرمی مورد نیاز را ارائه کند و نوع نورپردازی، لامپ یا چراغی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. نگران نباشید، ما اینجا هستیم که در این راه شما را همراهی کنیم. امروزه هر اتاق نشیمن متفاوت هست و هر شخصی دیزاین و دکوراسیون منحصر به فردی را اجرا می‌کند. بعضی از افراد علاقه مند هستند که نورپردازی جذابی با استفاده از چراغ‌های آویز قابل تنظیم داشته باشند. برخی از افراد هم در تلاش هستند با خرید چراغ دیواری مدرن نورپردازی متفاوتی در اتاق نشیمن ساختمانشان اجرا کنند. همچنین در طراحی این فضا برای دکوراتیو کردن آثار هنری روی دیوار می‌توان از نورپردازی نقطه‌ای انواع چراغ دیواری استفاده کرد. استفاده از لوسترها که سالهاست مرسوم بوده، هنوز هم در طراحی دکوراسیون داخلی جایگاهی ویژه دارد. شیشه‌ها و کریستال‌های لوستر باعث پخش شدن هرچه بهتر و یکنواخت نور در فضای اتاق نشیمن می‌شود.

 

نورپردازی داخلی اتاق نشیمن

 

4_ نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام:

نورپردازی در حمام و سرویس بهداشتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اغلب فضای کوچکی دارند و به دلیل نبود پنجره نمی‌توان از نور طبیعی برای روشن کردن فضا استفاده کرد. در این فضا انتخاب رنگ نور لامپ‌ها کاملاً سلیقه‌ای و انتخابی بوده و همین طور می‌توان از لامپ‌های مخفی که قابلیت تغییر رنگ دارند استفاده کرد. این لامپ‌ها برای زیباتر نشان دادن آیینه، کانتر، وان و… کاربرد دارند. همچنین آیینه با انعکاس نور فضای حمام و سرویس بهداشتی را زیباتر نشان می‌دهد. علاوه بر این از آنجا که فضای حمام و سرویس بهداشتی متراژ کمی دارند استفاده از نورهای مخفی در دیوارها، آینه‌ها، وان حمام و…می‌تواند یه مکان کاملاً معمولی را به فضایی زیبا و آرامش‌ بخش تبدیل کند.

 

نورپردازی داخلی در سرویس بهداشتی و حمام

 

5_ نورپردازی اتاق خواب:

اتاق خواب مکانی برای استراحت، مطالعه کتاب، درس خواندن، تعویض لباس ،کار با لپ تاپ و گوشی و… می‌باشد به همین دلیل باید علاوه بر نورپردازی عمومی که روشنایی تمام فضای اتاق را به طور یکنواخت فراهم می‌کند لازم است از نورپردازی متمرکز نیز در این فضا استفاده کرد. به عنوان مثال چراغ‌هایی که در اطراف تخت قرار می‌گیرند یعنی آباژور نور مورد نیاز جهت مطالعه کتاب قبل از خواب را تامین می‌کنند و به راحتی با فشار دادن یک دکمه می‌توان آنها را روشن یا خاموش کرد. استفاده از نورپردازی نقطه‌ای و متمرکز نیز در اتاق خواب برای زیباتر نشان دادن المان‌های دکوراتیو مانند تابلوی نقاشی، مجسمه، آیینه کتابخانه و… استفاده می‌شود. اهمیت نوپردازی داخلی در این مکان را فراموش نکنید. شما با نورپردازی صحیح اتاق خواب می‌توانید راحتی بیشتری تجربه کنید.

 

نورپردازی اتاق خواب

 

6_ نورپردازی فضای زیر راه پله‌ها:

کار گذاشتن نوارهایی که در آنها لامپ‌های LED تعبیه شده‌اند در زیر راه پله‌ها نقشی دکوراتیو دارد و جلوه‌ای زیبا و چشم نواز به آن می‌بخشد. این نوارهای ساده رولی به زیبایی و جذابیت راه پله می‌افزاید و به دلیل کم مصرف بودن لامپ‌ها هزینه زیادی به دنبال نخواهند داشت. مزیت دیگر استفاده از این رول‌ها این است که می‌توان بنا به سلیقه و با توجه به پالت رنگی فضای مورد نظر یکی از رنگ‌های به کار برده شده در طراحی راه‌ پله را انتخاب کرده و نوارهای رولی را با لامپ‌هایی به همان رنگ تهیه کرد. به غیر از استفاده از نوارلامپ‌های LED می‌توان با بهره بردن از نورپردازی مخفی، راه‌پله‌ها را به فضایی زیبا و دلنشین مبدل کرد. این لامپ‌ها معمولاً در دیوار، داخل نرده‌ها یا در کف راه پله تعبیه می‌شوند. این کار به جز تامین روشنایی مورد نیاز جهت استفاده از راه پله در شب، سبکی شگفت‌انگیز به فضای شما می‌بخشد.

 

نورپردازی داخلی راه پله ساختمان

 

7_نورپردازی دیوارهای داخلی:

معمولاً دیوارها از در دسترس‌ترین و کم کاربرد‌ترین قسمت‌های یک فضا می‌باشند به همین دلیل بر خلاف باور عموم مردم نورپردازی این قسمتا بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر بسزایی در زیبایی فضا دارد بنابراین طراحی آن باید به گونه‌ای خاص باشد همچنین در صورت داشتن جزئیات خاص و تزئینی مانند شلف، آرک، گچبری، طاق و… انتخاب وسیله مناسب جهت نورپردازی اهمیت دوچندان می‌یابد. استفاده از نورهای مخفی در گچ بری‌ها یا به کار بردن هالوژن‌ها در فرورفتگی‌هایی که درون دیوار جهت استفاده از آنها به عنوان کتابخانه، بوفه و… جلوه‌ای چشم نواز به فضای کلی محیط می‌بخشد. بنابراین می‌توان با توجه به سبک کلی وسایل و طراحی و طرز چیدمان آنها از انواع لامپ‌ها‌ در دیوارهای خانه استفاده کرده و جدا از جنبه روشنایی آنها،جلوه‌ای زیبا به محیط خانه بخشید.

 

نورپردازی داخلی دیوار ساختمان