نصب سرامیک اسلب

همانطور که می‌دانید، به سرامیک‌هایی با سایز بزرگ (معمولا با ابعاد بیشتر از 1 متر)، سرامیک اسلب گفته می‌شود.

نصب سرامیک اسلب تفاوت چندانی با سرامیک‌های معمولی ندارد و فقط با توجه به سایز بزرگتر و وزن بیشترش، نیاز به مقدار چسب و ملات بیشتر و همینطور دقت بالاتری دارد.

برای جا به جایی اسلب‌ها از قاپک که در تصویر زیر نیز مشاهده می‌کنید استفاده می‌شود.

 

 

 

 

طرح چیدمان سرامیک

برای نصب سرامیک‌ها طرح‌های مختلف و بسیاری وجود دارد که در این بخش به ذکر مواردی از آن‌ها می‌پردازیم.

 

چیدمان مستقیم سرامیک

در این نوع سبک چیدمان، کاشی‌ها و سرامیک‌ها با طرح چهار گوش، به طور تکراری و مشابه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. اجرای این سبک چیدمان بسیار راحت و فراگیر است. همچنین این الگو برای اکثر فضاها با هر نوع کاربری و متراژی مناسب است.

 

 

 

 

چیدمان لوزی سرامیک

بعد از چیدمان مستقیم سرامیک، این الگو جزء آسان‌ترین سبک‌های چیدمان به حساب می‌آید.

برای نصب سرامیک‌ها به این سبک، باید آن‌ها را از گوشه کنار یکدیگر قرار داد. (با زاویه 45 درجه)

همچنین این نوع چیدمان به بزرگتر نشان دادن فضا کمک بسیاری می‌کند و برای فضاهای قناس که مقدار پرت شدن سرامیک در آن‌ها زیاد است، مناسب است.

 

 

 

 

چیدمان سرامیک طرح جناقی

برای نصب سرامیک‌ها به این سبک، باید آن‌ها را به صورت v کنار یکدیگر قرار بدهیم. همچنین توجه داشته باشید که اجرای این سبک، نسبت به سبک‌های دیگر، پیچیدگی خاصی داشته و حفظ حالت v شکل آن تا انتها، کاری پیچیده و مشکل است.

 

 

 

 

چیدمان سرامیک طرح حصیری

در این سبک چیدمان، کاشی‌ها به صورت زیر و رو و در هم بافته شده به نظر می‌رسد. همچنین به علت شباهت به حصیر در انتها کار، به آن طرح حصیری گفته می‌شود.

اجرای این کار هم مانند اجرای الگوی جناقی، کاری پیچیده و زمان‌بر است.

پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن فضایی جذاب‌تر و طبیعی‌تر در این سبک، از دو طیف روشن و تیره در این سبک استفاده کنید.

در انتهای این بخش از مقاله توصیه می‌کنیم برای این که با مدل‌های متنوع‌تری از چیدمان کاشی و سرامیک آشنا شوید، حتما به مقاله چیدمان سنگ کف سر بزنید.

 

 

 

 

آموزش خط تراز کاشی کاری

حتما می‌دانید که اگر کاشی‌ها هم‌ تراز نشده و در موقعیت مناسب روی سطح فیکس نشوند، ظرف چند روز پس از نصب، از سطح جدا می‌شوند.

 

 

 

 

به همین دلیل کاشی کاران از تراز لیزری برای هم تراز کردن سطح کمک می‌گیرند، طوری که ملات را با استفاده از ماله به اندازه مناسب روی سطح پهن کرده سپس خط تراز را به‌عنوان خط راهنما در نظر گرفته و کاشی‌ها را با فشار کافی روی لایه ملات قرار می‌دهند تا همه سطح کاشی شده در یک تراز قرار بگیرد.

البته این را هم در نظر بگیرید در شرایطی که برای بند کشی از کلیپس و گوه استفاده گردد، به خودی خود کار تراز شده و مقدار ملات مورد نیاز مشخص می‌شود.