نرم افزار (مکس) 3ds Max را بیشتر بشناسید

نرم افزار

تری دی مکس (3D Max) یکی از نرم‌افزارهای محبوب سه بعدی و از جمله محصولات شرکت Autodesk است. می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار، ابزارهای کاربردی آن و خلاقیت خود، طرح‌های سه بعدی ایجاد کنید.

این نرم افزار ابتدا برای سیستم‌های MS-DOS عرضه شد و سازنده آن “گری یوست” بود. این نرم افزار در سال۱۹۹۰ پا به عرصه بازار گرافیک کامپیوتری گذاشت، یوست بیش از ۱۰ سال  مدیریت گروهی از مهندسین نرم افزار که در طراحی و ساخت تری دی مکس و آموزش تری دی مکس مشارکت داشتند را عهده دار بود. نام اولیه این نرم افزار اتودسک تری دی استودیو بوده که به مرور زمان و پس از چند بار انتشار، نام این نرم افزار طراحی حرفه‌ای به 3D Max تغییر یافت.

نرم افزار تری دی مکس چیست

 

از نرم افزار تری دی مکس در پروژه‌های زیادی استفاده شده که از این بین می‌توان به حوزه های معماری، مهندسی و صنعت ساخت و ساز اشاره کرد. 3D Max برای ایجاد جلوه‌های ویژه در بازی‌هایی مثل ندای وظیفه و هالو، همچنین فیلم هایی مثل آواتار و مکس دیوانه نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 • در سال ۱۹۹۰ تریدی استدیو مکس که اولین سیستم ۳D modeling animation rendering برای PC بود وارد بازار نمود . و توانست قابلیت های spline shapes, lofted surfaces, geometric primitives, and basic mesh editing به نرم افزار اضافه کند .

 

 • در سال  ۱۹۹۲  Autodesk نسخه ۳d Studio r2 را وارد بازار کرد که plugin های جدیدی را وارد بازار کرد که برای قسمت image processing , modelin , animation , .. اضافه نمود که این اولین پیشرفت زیاد در تاریخچه تری دی مکس بود. و قابلیت تعویض رنگ  GUI هم به صورت اختیاری به کاربران داده شد.

تری دی مکس قدیمی

 

 • سال۱۹۹۳  ۳d sudio r3 ، autodesk را وارد بازار کرد که با فقط دو برنامه نویس به نام dan silva و tom Hudson نوشته شده بود. که dan تغییرات اساسی رو هم بر روی material editor و rendering انجام داد قسمت های جدید اضافه شده هم یکی  bitmap processing و یکی هم keyframing بودکه به دست tom صورت گرفت.

 

 • سال 1994 ۳d Studio r4، autodesk را با ابزارها و قابلیت هایی مثلIK , active shade render و keyscript  وارد بازار کرد.
 • سال ۱۹۹۶ mnemonic یکی از اولین فیلم هایی رو که داخل آن از ۳d Studio 4 استفاده شده بود را به نمایش گذاشت.
 • سال ۱۹۹۷  autodesk ورژن ۳d Studio Max r2 را معرفی کرد وقسمت ray-tracing , lens effect , nurbs modeling  نیز به تری دی مکس اضافه شد.

تاریخچه نرم افزار تری دی مکس

 

 • سال ۱۹۹۸  ۳d Studio Max 2.5 ، Autodesk را رو نمایی کرد .
 • سال ۱۹۹۹ autodesk امتیاز گروه discreet را خرید و بخش discreet و  kenetix را با هم ادغام نمود و ورژن تری دی مکس r3 را رو نمایی کرد.
 • سال autodesk۲۰۰۰  از نسخه۳ds Max r4رونمایی کرد.

تاریخچه تری دی مکس R4

 

 • سال۲۰۰۱ ، fifty perecent gray کاندید بهترین انیمیشن کوتاه سال شد که از تری دی مکس استفاده کرده بود و این اتفاق را نقطه جهشی در تاریخچه تری دی مکس میتوان نام برد.
 • سال ۲۰۰۲  discreet از تری دی مکس ۵ رونمایی کرد که قسمت  advance light و GI و photometric light به نرم افزار اضافه گردید .
 • سال ۲۰۰۳  discreet تری دی مکس ۶ را به بازار ارائه کرد که موتور رندر mental ray و  reactorو particle flow  و…..  به آن اضافه شدند.
 • سال ۲۰۰۴ ، ۳ds max 7 رو معرفی کرد که قابلیت های مثل Editable Poly tools , Edit Poly modifier , Normal mapping , mental ray (version 3.3) ,sub surface و  scattering , ambient occlusion shaders , Character Studio 4.3 , و SkinMorph and SkinWrap modifiers , Parameter Collector; را به نرم افزار اضافه کرده بود .

تاریخچه تری دی مکس ۷

 

 • سال ۳ds max 8 ،۲۰۰۵رو به بازار داد که خیلی از قابلیت های تری دی مکس ، که سابق بر این در قالب plugin  بودند رو در خود جا داد و تاریخچه تری دی مکس را متحول کرد.
 • سال ۲۰۰۶ نام نرم افزار به Autodesk 3ds max 9 تغییر کرد این اولین نسخه نرم افزار بود که هم  ۳۲bit و هم  ۶۴bit بود که قابلیت های Proxy Textures Manager; .NET support in MAXScript; ProBoolean and ProCutter mental ray 3.5 physical sky Arch&Design shaders به نرم افزار اضافه شده بود.
 • سال ۲۰۰۷  autodesk ورژن ۳ds max 2008 را وارد بازار کرد که تغییراتی هم داشت مثل : Adaptive Degradation  Scene Explorer ; Selection Preview in EPoly mode , Sky Portals ,  Photographic Exposure Control. در همین سال ۳d به دو بخش ۳ds max design 2009 و ۳ds max 2009 تقسیم شد ۳ds max design  مناسب برای معماران و طراحان بود.
 • در سال ۲۰۰۹ تری دی مکس ۲۰۱۰ به عنوان یک نرم افزار پایه برای حوزه  VFX شناخته شده بود و در فیلم های مثل Benjamin Button که اسکار برده بود .یا Hurricane Katrina IronMan و ۲۰۱۲ که تقریبا ۹۵% فیلم گرافیک کامپیوتری بود استفاده شده بود در این سال بیش از ۳۵۰ قابلیت به ۳d اضافه شده بود و ۳ds max به عنوان بهترین نرم افزار هنری در مجله Game Developer انتخاب شد .

تریدی مکس 2009

 

 • در سال 2010 Autodesk در مرکز جایزه اسکار قرار داشت با ۱۱ فیلم نامزد اسکار ، و همچنین ۳ds max 2011 را به بازار داد.
 • سال ۲۰۱۱ Autodesk با معرفی نرم افزار ۳ds max 2012 این مسیر پر فراز و نشیب پیشرفت در حوزه گرافیک کامپیوتری را گذرانده و به یکی از قطبهای نرم افزاری دنیا تبدیل گشت و تاریخچه تری دی مکس از این سال به بعد دارای تحول بسیاری شد.

تاریخچه تری دی مکس

 

 • مزایای نرم افزار 3D Max

اتودسک تری‌دی‌اس مکس جزو نرم افزار های جامع می باشد اما برخی از ویژگی‌های واقعا جالب توجه هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های نرم افزار تری دی مکس می‌توان به امکان برنامه‌ریزی و شخصی سازی آن اشاره کرد. تری دی مکس دارای زبان اسکریپت خود به نام Maxscript می‌باشد که یادگیری آن آسان می‌باشد. با استفاده از این زبان می‌توان به راحتی اسکریپت‌هایی نوشت که جلوه‌های بسیار جذابی ایجاد می‌کنند.

در این برنامه، ابزار فوق العاده راحتی به نام edit poly modifier وجود دارد که با آن می‌توان چندین Modifier را روی هم انباشته کرد.

از دیگر قابلیت‌های نرم افزار Autodesk 3ds Max می‌توان به سیستم اسپلاین منحصر به فرد آن اشاره کرد. حتی نرم افزار اتودسک مایا هم نمی‌تواند با اسپلاین موجود در تری دی مکس رقابت کند.

 • معایب نرم افزار تری دی مکس

ایراد تمام نرم افزارهای طراحی سه بعدی که Autodesk 3ds Max نیز از آن مستثنی نیست، مدت زمان یادگیری بالای آن است. آموزش تری دی مکس به تنهایی بسیار سخت است علاوه بر این، دو ابزار موجود در این نرم افزار به نام‌های normal align و UV mapping برای یادگیری به تلاش و زمان بیشتری نیاز دارند.
با وجود اینکه این نرم افزار جزو برنامه‌های شرکت Autodesk  می‌باشد و به راحتی با آنها ارتباط برقرار می کند اما در برخی موارد دچار مشکلاتی می‌شود که برای رفع آن نیاز به نصب افزونه خواهید داشت.

 

معایب نرم افزار تری دی مکس چیست

 

از دیگر معایب نرم افزار 3D Max می توان به چند سکویی نبودن آن اشاره کرد. به این معنی که این نرم افزار تنها بر روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب است.

اصلی‌ترین ایراد این نرم افزار میزان کرش (از کار افتادن) بالای آن نسبت به دیگر نرم افزارهای سه بعدی است. اما نگران این قضیه نباشید چون شرکت اتودسک در هر نسخه سعی کرده این ایرادات را پیدا کرده و آنها را برطرف کند.