ملاحظات اجرایی سقف عرشه فولادی چه هستند؟

هنگام استفاده از عرشه فولادی باید موارد زیادی از جمله نگهداری، بارهای اعمال شده، مسائل اقتصادی، احتمال خوردگی و عوامل موثر بر کیفیت سقف نهایی را در نظر گرفت.

آینده‌نگری در هنگام اجرای عرشه فولادی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شود. در ادامه، چند نکته مهم در اجرای عرشه فولادی ذکر شده است:
  • ورق مورد استفاده در سقف عرشه فولادی سبک و در برابر ضربه‌های شدید آسیب‌‌پذیر است. به همین دلیل، فرآیند بارگیری، حمل و دپوی این ورق‌ها باید با احتیاط کامل صورت گیرد تا هیچ تغییرشکلی در آن‌ها به وجود نیابد.
  • تولیدکنندگان عرشه فولادی معمولا گزینه‌های زیادی را در اختیار طراحان و مهندسان قرار می‌دهند. باید با بهره گرفتن از این موضوع، عرشه فولادی مناسب و سازگار با شرایط سازه مورد نظر انتخاب شود. به عنوان مثال، عرشه فولادی برای سازه‌های نیازمند عایق صدا و ظاهر زیبا مناسب هستند.
  • پیش از استفاده عرشه‌های فولادی رنگ شده (نه گالوانیزه)، باید نکات ایمنی مربوط به آتش‌سوزی بررسی شود. در صورت وجود احتمال آتش‌سوزی در نواحی نزدیک به این نوع عرشه، باید از پوشش‌های محافظت کننده در برابر آتش استفاده کرد.
  • سازگاری عرشه با عملکرد مورد نیاز به پوشش آن بستگی دارد. باید در انتخاب این پوشش، تمام شرایط محیطی در نظر گرفته شود.
  • به منظور درگیری بهتر بتن و فولاد، طول گل میخ باید از ارتفاع ورق بالاتر باشد. حداقل فاصله 35 میلی‌متر از کلاهک گل میخ تا بالاترین نقطه ورق، نتیجه رضایت‌بخشی را به همراه خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که ارتفاع گل میخ نباید بیشتر ارتفاع کل سقف (ضخامت ورق به علاوه ارتفاع بتن) باشد.
  • جوشکاری گل میخ به بال تیرهای زیرین می‌تواند به دو روش مستقیم یا از روی ورق فولادی صورت گیرد. در روش دوم، باید با قرار دادن یک حلقه سرامیکی در محل جوش، از حوضچه مذاب محافظت شود. به هر حال، در نهایت ذوب گل میخ بر روی بال باید به خوبی صورت گرفته باشد.
  • در حالت عادی، زمان زیادی از اجرای سقف عرشه فولادی به آرماتوربندی اختصاص می‌یابد. به منظور صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت اجرای سقف می‌توان از مش‌های آماده استفاده کرد.
  • در صورت نیاز به اجرا سریع‌تر سقف عرشه فولادی می‌توان از بتن الیافی استفاده کرد. به کارگیری این نوع بتن باعث حذف شدن آرماتور در از اکثر نقاط سقف می‌شود.
  • عدم نیاز به شمع بندی سقف عرشه فولادی برای دهانه کمتر از 3 متر است. در دهانه‌های بزرگ، امکان خم شدن ورق‌های فولادی پس از بتن‌ریزی وجود دارد. در این حالت، استفاده از تیرهای فرعی، شمع‌بندی موقت یا شمع‌بندی در یک الی دو ردیف ضروری است. توجه داشته باشید که استفاه از پشت‌بندی موقت، هزینه زیادی را در پی نخواهد داشت.