مصالح مدرن معماری

از سری مصالح مدرن معماری میتوانیم به نمونه های زیر اشاره کنیم:

 

کاشی های حرارتی(نسبت به دما واکنش دهنده می باشد.)

طراحی کاشی های حرارتی توسط شرکت Moving Color صورت گرفته است.این کاشی ها با توجه به پتانسیل بالای حرارتی خود، رنگ خود را در دما تغییر می دهند.این کاشی ها را می توان در آشپزخانه، اتومبیل،و لوازم خانگی به کار برد.

 

 

 

مصالح مدرن معماری(بخش دوم)

بتن خودترمیم گر

تعمیر و تعویض بتن دارای هزینه و مسؤولیت زیادی می باشد. مواد هوشمندی که قادر به ترمیم خود می باشند در حیطه تکنولوژی ساخت و ساز قرار می گیرند. بتن هوشمند توسعه یافته توسط دانشجوی مهندسی میشل پلتیر در دانشگاه رود آیلند به وجود آمده است.وی با استفاده از کپسول میکروسکوپی و سیلیکات سدیم به این ترکیبات دست یافته است. سیلیکات سدیم در ترکیب با بتن، خواص آنرا قوی تر کرده و می تواند ترک های ایجاد شده در بتن را بپوشاند.
مصالح مدرن معماری(بخش دوم)

سیمان جذب کننده کربن

سالانه به میزان 2.9 میلیارد دلار هزینه سیمان، در صنایع ساختمانی می شود که به میزان 5% کربن موجود در هوا را تولید می کند.این سیمان از منیزیم سیلیکات ساخته شده که می تواند CO2 اتمسفر را جذب کند. این ترکیب به طور بالقوه می تواند یکی از بزرگ ترین کاهش دهنده های کربن موجود در اتمسفر می باشد که میتواند در کاهش گازهای گلخانه ای مؤثر باشد.
مصالح مدرن معماری(بخش دوم)

Flexicomb

این محصول، از نی های آشامیدنی و یکبار مصرف تهیه شده است. این محصول قابل انعطاف، از طریق شکل دادن به الگوی لانه زنبوری، توانسته است یک شکل شفاف و بالقوه به عنوان یک روشنایی خلق کند.
مصالح مدرن معماری(بخش دوم)

شیشه های جنبشی

این ماده جدید با عنوان شیشه های جنبشی قادر است CO2 موجود در هوا را جذب کند و در تنفس افراد در داخل فضا تأثیر به سزایی دارد. در سیلیکون به کار رفته در بافت این شیشه، و استفاده از محرک های الکتریکی، سبب فعال شدن این سیلیکون ها می شود.
مصالح مدرن معماری(بخش دوم)

بتن اسفنجی

بتن اسفنجی یك مخلوط سنگدانه درشت(شن)،سیمان، آب و ماسه به میزان اندك(وگاهی اوقات بدون ماسه) است. در ساختار این بتن %25-15 (از لحاظ حجم) فضای خالی وجود دارد و این امر‌ موجب عبور آب از داخل این بتن می‌شود. در بتن اسفنجی از آب نسبت به دیگر انواع بتن كمتر استفاده می‌شود و این مسأله باعث شده تا پس از ساختن مخلوط بتن آب آن به سرعت تبخیر شده و مخلوط در مدت یك ساعت كاملا” از آب تخلیه خواهد شد.
مصالح مدرن معماری(بخش دوم)