مزایا و معایب سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت

سقف‌های کامپوزیت دارای مزایای متعددی هستند که آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای اجرا در سازه‌های مختلف تبدیل کرده است. البته این سقف‌ها در کنار تمام مزایای خود، معایبی هم دارند. به طور کلی، نوع سقف مورد استفاده در مزایا و معایب آن تاثیرگذار است.

مزایای سقف های کامپوزیت 

مزایای عمومی تمام انواعاین سقف‌ها عبارت هستند از:

  • عدم نیاز به شمع‌بندی:

در اجرای هیچ یک از این سقف‌ها نیاز به شمع‌بندی نیست. البته، در صورت افزایش دهانه اجرای سقف، شمع‌بندی موقت یا استفاده از نگهدارنده‌های موقت ضروری خواهد بود.

  • ایمنی مناسب:

ورق فولادی و قالب‌های مورد استفاده در سقف‌های کامپوزیت، ایمنی کافی برای فعالیت کارکنان را فراهم می‌کند.

  • سرعت اجرای بالا:

به دلیل عدم نیاز به شمع‌بندی و ایمنی مناسب، امکان اجرای چندین سقف به طور همزمان وجود دارد. این ویژگی، باعث کاهش زمان اجرای سقف می‌شود.

  • کاهش وزن سقف:

به طور کلی، وزن سقف‌های کامپوزیت و بارهای مرده آن نسبت به سقف‌های تیرچه و بلوک کمتر است. البته این موضوع به ابعاد تیرهای فرعی (نمره 12 تا 24) و ضخامت بتن‌ریزی (8 تا 10 سانتی‌متر) بستگی دارد. در برخی از موارد، وزن سقف‌های کامپوزیت می‌تواند از سقف‌های تیرچه و بلوک بیشتر باشد.

  • سهولت اجرای تاسیسات:

فضای باز زیر سقف‌های کامپوزیت، امکان به کارگیری لوله و سیم‌کشی در این فضا را فراهم می‌کند. این ویژگی، علاوه بر سهولت اجرای تاسیسات، هزینه‌های اضافی ناشی از اجرای سقف کاذب را نیز کاهش می‌دهد.

مزایای سقف کامپوزیت عرشه فولادی 

سقف‌های عرشه فولادی علاوه بر مزایای عمومی سقف‌های کامپوزیت، مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی و زلزله دارند.

مزایای سقف کامپوزیت روفیکس 

سقف‌های روفیکس علاوه بر مزایای عمومی سقف‌های کامپوزیت، از مزایای دیگری نظیر سهولت جابجایی، عدم نیاز به نیروی ماهر، قابلیت اجرای سازه‌های پیچیده، امکان ساخت طاق ضربی و سطح تراز بهتر بهره می‌برند.

معایب سقف های کامپوزیت 

از معایب عمومی تمام سقف‌های کامپوزیت می‌توان به موار زیر اشاره کرد:

  • لرزش زیاد:

به دلیل نازک و سبک بودن این سقف (مخصوصا بخش فولادی)، لرزش این نوع سقف نسبت به سقف‌های دیگر زیاد است. به همین دلیل، در صورت اجرای سقف کامپوزیت در ساختمان‌های مسکونی، کنترل لرزش از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

  • اجرای دشوار در اسکلت‌های بتنی:

اجرای سقف‌های کامپوزیت بر روی اسکلت‌های فلزی غیر ممکن نیست اما پیچیدگی و دشواری زیادی دارد.

  • هزینه اجرای سقف کاذب:

در برخی از موارد، پس از اجرای سقف‌های کامپوزیت، بخش پایینی آن با سقف کاذب پوشانده می‌شود. اجرای سقف کاذب، هزینه تمام شده سقف‌های کامپوزیت را نسبت به دیگر سقف‌ها بالا می‌برد.

معایب سقف کامپوزیت فلزی 

سقف‌های کامپوزیت فلزی علاوه بر معایب عمومی سقف‌های کامپوزیت، هزینه بیشتری نسبت به سقف‌های تیرچه و بلوک دارند.

معایب سقف کامپوزیت کرومیت 

سقف‌های کامپوزیت کرومیت نیز مانند سقف‌های کامپوزیت فلزی، هزینه بیشتری نسبت به سقف‌های تیرچه و بلوک دارند.

معایب سقف کامپوزیت روفیکس

سقف‌های روفیکس علاوه بر معایب عمومی سقف‌های کامپوزیت، معیاب دیگری نظیر عدم امکان استفاده از هر نوع بتن، قیمت بالاتر و نیاز به تعویض کل قالب در صورت آسیب‌دیدگی دارند.