مزایای طراحی ویلا تک طبقه

مزایای طراحی ویلا تک طبقه

درست است که هنگام تصمیم‌گیری برای اینکه بدانیم ویلای یک‌طبقه داشته باشیم یا چندطبقه عوامل زیادی دخیل، ولی داشتن و طراحی ویلا یک طبقه مزایایی دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طراحی و ساخت راحت‌تر

مسلم است که ساخت و طراحی ویلا یک طبقه به‌مراتب از ویلای دو یا چندطبقه راحت‌تر است. ویلاهایی با داشتن تنها یک‌طبقه پلان ساده‌تری دارند و از این بابت انرژی و وقت زیادی را از طراح نمی‌گیرند.

نگهداری آسان‌تر

باید ذکر کرد که علاوه‌‌بر طراحی راحت‌تر ویلاهای تک‌طبقه، نگهداری آن‌ها نیز نسبت به ویلاهای دو یا چندطبقه راحت‌تر انجام می‌شود. مسلم است که ویلای تک‌طبقه فضای کمتری نسبت به ویلاهای دیگر اشغال خواهند کرد. پس شما باید فضای کوچک‌تری را تمیز کنید و کارهای خانه نیز در این نوع ویلا بار کمتری بر دوش شما خواهند گذاشت.

سهولت تحرک در ویلا

ازآنجایی‌که تمام فضاها و قسمت‌های ویلاهای تک‌طبقه از آشپزخانه و اتاق‌خواب گرفته تا حمام و قسمت‌های خشک‌شویی و غیره در یک سطح و در طبقه همکف قرار دارند، سهولت تحرک در این ویلاها حرف اول را می‌زند. این بدان معناست که برخلاف خانه‌های دوطبقه که مجبورید چندین‌بار در روز برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها استفاده کنید در این ویلا می‌توانید بسیار راحت‌تر به هر فضایی بروید. این امر مخصوصا برای کودکان و افراد مسن اهمیت زیادی را نشان می‌دهد. امروزه در طراحی ویلای مدرن به این امر توجه می‌شود.

ایده‌آل برای تمام سنین

یکی دیگر از مزایای طراحی ویلا یک طبقه برای کودکان نوپا و اعضای مسن این است که چون طبقه دیگری ندارند، بنابراین پلکان و سطوح بالاتری ندارند که برای این افراد خطرناک باشد. سالمندان عموما از ویلچر استفاده می‌کنند و رفتن به سطوح بالاتر خانه برای آن‌ها بسیار سخت خواهد بود.

ارتفاع طبقه همکف از حوادث جلوگیری می‌کند. به همین دلیل فضایی امن‌تر شمرده می‌شود. حتی اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید که تحرک خود را برای دهه‌های آینده زندگی حفظ کنید، اگر یکی از اقوام مسن و کم‌تحرک داشته باشید چه می‌شود؟ شما با انتخاب طرحی با حداقل پله‌ها، رفت‌وآمد را برای همه آسان‌تر می‌کنید.

هزینه‌های کلی پایین‌تر

طراحی ویلا یک طبقه ازنظر هزینه ساخت و نگهداری بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از یک‌ ویلای دو یا چندطبقه است. از قبوض آب‌‌‌و‌برق ‌گرفته تا هزینه لوازم‌خانگی و مبلمان در ویلاهای یک طبقه در مقایسه با سایر ویلاها بسیار کمتر خواهد بود.

هزینه ساخت ویلای یک‌طبقه

برای تخمین هزینه ساخت و طراحی ویلا یک طبقه باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت و نمی‌توان از پیش عدد دقیقی برای هزینه‌های این کار اعلام کرد. ویلاها ازنظر اندازه و سبک متفاوت ساخته می‌شوند. هزینه ساخت هر مترمربع بستگی به نوع مصالح، هزینه کار و موقعیت ویلای شما دارد. به‌طورکلی هزینه ساخت ویلا به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

  • مواد و مصالح به‌کاررفته در ساخت ویلا
  • هزینه پیمانکاران عمومی و تخصصی
  • هزینه مجوزهای لازم برای طراحی ویلا و ساخت آن
  • هزینه محوطه‌سازی ( استخر، آلاچیق، باربیکیو، عرشه و پاسیو) و گل‌کاری