محوطه سازی و اصول آن

محوطه سازی

محوطه سازی در اصل استفاده از المان‌های مختلف و جایگذاری مناسب آنها در کنار یکدیگر، برای زیباتر شدن فضای بیرونی است. محوطه سازی یا لنداسکیپ شاخه‌ای گسترده در صنعت ساخت و ساز است؛ به طور مثال ایجاد فضا در یک شهرک مسکونی و یا در محوطه یک ویلا یا ساختمان، همگی در مباحث محوطه سازی جای می‌گیرند.

طراحی حیاط، باغ و ویلا در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش میزان زیبایی ساختمان‌ها به شمار می‌رود. به این دلیل که میزان ساخت‌ و ساز در شهرها افزایش‌ یافته است و خانه‌ها دیگر مثل قدیم نیستند. همچنین به دلیل کاهش فضای سبز، بسیاری به دنبال ایجاد محوطه مناسب هستند.

ساخت محوطه شامل استفاده از عناصر مختلف در یک محیط خاص برای نظم‌دهی به آن براساس طرح‌هایی از پیش تعیین شده است. این عناصر باید براساس اصول و قوانین خاصی اگر انجام شود به جواب مطلوب می‌رسید. این عناصر می‌تواند از انواع گل و گیاه باشد تا یک حوضچه در وسط حیاط باشد.

محوطه سازی

 

  • موارد مهم در محوطه سازی

استفاده از المان‌ها مختلف در لنداسکیپ بستگی زیادی به مکان اجرای آن دارد با این وجود در ادامه تعدادی از اصلی ترین این المان‌ها را به شما معرفی می‌نمائیم. با ما همراه باشید:

فضای سبز

فضای سبز به ایجاد پوشش گیاهی متناسب با منطقه جغرافیایی مکانی که در حال محوطه سازی آن هستید، گفته می‌شود. استفاده از انواع درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان مختلف تزئینی انواعی از عناصر سبز هستند که در محوطه سازی به کار برده می‌شوند. استفاده از انواع فلاور باکس‌های چوبی، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در ایجاد فضای سبزی دلنشین به کار برده می‌شوند.

 

محوطه سازی

 

توجه به مسیرهای دسترسی

ایجاد یک مسیر دسترسی مناسب در محوطه سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پلان محوطه سازی باید به گونه‌ای طراحی گردد تا نه تنها ورود و خروج از آن راحت باشد، بلکه امکان دسترسی آسان به سایر نقاط فضای سبز نیز وجود داشته باشد.

محوطه سازی

 

سازه‌های فضای باز

استفاده از مبلمان و دیگر سازه‌های فضای باز از دیگر مواردی هستند که به زیباسازی محوطه بیرونی کمک می‌نماید. استفاده از آلاچیق، پرگولا، نیمکت، فلاورباکس، آبنما و … تعدادی از این موارد هستند که باعث ایجاد تغییر مناسبی در فضا می‌گردند.

محوطه سازی

 

اهمیت نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در محوطه سازی به آن توجه نمود چرا که لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب نا ممکن می‌گردد. استفاده از انواع نورپردازی‌های جذاب می‌تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد.

محوطه سازی

 

ایجاد استخر

از عناصر پرطرفدار در محوطه سازی استخر است. استخر به عنوان عنصری مرتبط با آب علاوه بر ایجاد احساس آرامش و تفریح، موجب زیباسازی فضا نیز می‌گردد.

محوطه سازی

ساخت نهر و برکه

ایجاد نهر یا برکه در فضای بیرونی احساس بودن در طبیعت را برای انسان تداعی می‌نماید و موجب برقراری احساس آرامش می‌گردد. استفاده از انواع گیاهان و جانوران آبزی می‌تواند به زیبایی هرچه بیشتر این المان‌ها کمک نماید.

محوطه سازی

 

ایجاد کف سازی مناسب

کف سازی مناسب تاثیر زیادی بر کیفیت محوطه می‌گذارد. آنچه که باید در کف سازی مورد توجه قرار گیرد تقسیم مناسب فضا، زیبایی، و دسترسی به بخش‌های مختلف است. استفاده از مواد و مصالح مناسب نیز از دیگر موارد حائز اهمیت در ایجاد این بخش است.

محوطه سازی

 

  • مهم‌ترین اصول محوطه سازی

اجرای فضای سبز دارای اصول و قوانین مشخصی است که با استفاده از این قوانین می‌توان فرد را به نتایج بهتری برساند.

  • در حفظ تعادل میان المان‌ها بکوشید

تعادل متقارن در محوطه‌ساز‌ رسمی و در نقطه مقابل نامتقارن در محوطه‌ساز غیر‌رسمی مورد استفاده قرار می‌گرد.
این اصول و قوانین در طراحی محوطه‌ اگر تعادل داشته باشد باعث می‌شود که تعادل دیدن یک منظره و محوطه دلپذیرتر شود.

در حفظ تعادل میان المان‌ها بکوشید
  • تمرکز خود را حفظ کنید

داشتن نقطه تمرکز یکی از اصول مهم در طراحی محوطه‌ می‌باشد. نقطه تمرکز در واقع همان طرح‌های برجسته محوطه و فضای سبز به چشم می‌خورد. قوی‌ترین المان موجود در محوطه نقطه یا کانون تمرکز است که از همه زوایا قابل دیدن است.
باید نقطه مرکزی نزدیک به در ورودی باشد. چند نقطه کانونی در محوطه وجود دارد که این امکان می‌دهد که باید در استفاده از آن دقت کنید که زیادروی نکنید.

  • زیبایی در نهایت سادگی است!

باید اصل سادگی را در طراحی محوطه سازی رعایت کرد و از هرگونه شلوغ کاری پرهیز کنید. بعضی از محوطه ها در عین سادگی طرح‌های بسیار پیچیده‌ای هم دارند. محوطه باید به بیننده حس آرامش و اطمینان بدهد که این نوع از محوطه‌ها از اشکال هندسی مختلف، اضافه‌کاری در رنگ آمیزی خطوط و منحنی‌ها به دور هستند. ساده بودن را با کنسل کننده و تکراری بودن اشتباه نگیرید.

  • از آهنگ و خطوط کمک بگیرید

در محوطه، فضا امکان ایجاد ریتم و خطوط را به شما می‌دهد که می‌توان از گیاهان و انواع بوته‌ها و چراغ‌ها استفاده کرد. این کار نشان‌دهنده تکرار منظم یک المان در فرآیند طراحی محوطه می‌باشد. این خطوط در محوطه به صورتی است که گیاهان روی آن قرار می‌گیرند. و پیاده‌روها را مشخص می‌کنند.

  • در کاربرد المان‌ها نسبت را حفظ کنید

برحسب اندازه میان المان‌های یک محوطه که شامل خط عمودی و افقی و فضایی می‌شود. که یکی از اصول مهم در طراحی محوطه می‌باشد. یک نکته جالب این که افراد با قدهای متفاوت درک مختلفی از محوطه دارند.

  • اتحاد را میان المان‌ها برقرار کنید

اتحاد و انسجام در محوطه به این معنی است که همه قسمت‌های مختلف دست به دست هم دادند که یک فضا منسجم را نشان دهند.