فاکتورهای مهم درانتخاب و خرید کفپوش سنگ

سنگ

درجه کیفی

سنگ ها پس از فرآوری بر اساس رنگ زمینه، میزان ناخالصی ها، رگه ها، ترک، حفرات و دیگر عیوب ظاهری به درجات کیفی مختلفی دسته بندی می شوند. حال هرچه سنگ پاک تر و یکدست تری داشته باشیم، در درجات بالاتری قرار می گیرند. در رابطه با خرید سنگ کف باید به این نکته توجه شود که استفاده از سنگ بی کیفیت به بهانه ارزان تر بود، هیچ توجیه اقتصادی ندارد. چرا که بعد از مدت کوتاهی شاهد پوسیدگی، لک، ترک، لب پرشدن و حتی شکستن سنگ خواهید بود. پس در این باره دقت کنید.

انواع سورت تراورتن عباس ابادا

نوع کاربری و کاربرد سنگ

آگاهی از نوع کاربری ساختمان( مثلا منزل مسکونی شخصی است یا یک واحد تجاری شلوغ است) و اینکه قرار است سنگ در چه قسمتی از ساختمان به کار رود، کمک بسیاری در خرید کفپوش سنگی می کند. مثلا کفپوش سنگی حیاط با کفپوش اتاق ها یا روف گاردن کاملا متفاوت است. چرا که برای انتخاب بهترین نوع سنگ، عواملی وجود دارد که ممکن است در دیگری نباشد یا اگر هم هست جزء اولویت ها نباشد.به طور مثال آنچه برای کفپوش سنگی در منزل مسکونی اهمیت دارد، زیبایی است. حال آنکه در محوطه همان خانه چیزی که از همه اولویت دارد، میزان دوام سنگ در برابر عوامل محیطی، آسیب ها ناشی از تردد، سرما، گرما و… است.

حتی نوع پرداخت سطح سنگ هم بی تاثیر نیست. به طور مثال یکی از پرطرفدارترین فرآوری های سطح متعلق به صیقلی است. این سنگ به دلیل جلوه هرچه بیشتر طرح سنگ و سطح آینه اش، شکوه خاصی به ساختمان می دهد. اما صیقل بیش از حد آن برای کف منجر به سرخوردن و اسیب افراد می شود. حال اگر بخواهد برای سرویس بهداشتی یا محوطه کار شود، چه؟ طبیعتا چنین فرآوری مناسب نخواهد بود. بنابراین از گونه های دیگر آن همچون مات( هوند)، نسابیده، چرمی و یا سنگ تیشه ای استفاده می کنند.

سنگ تیشه ای لاشتر، گندمک و لایبید یکی از محبوب ترین نوع سنگ هایی است که در محوطه سازی ها از آن ها برای کف، پله و دیوار استفاده می شود. اما نکته جالب آن که این سنگ های تیشه خورده برای پارکینگ چندان مناسب نیستند. زیرا سنگ کف پارکینگ به دلیل آنکه در معرض خط ترمز، دود اگزوز، روغن ریزی ماشین و… قرار دارد؛ باید به نحوی باشد که شستشوی راحتی هم داشته باشد.

ضخامت سنگ

حداقل میزان ضخامت سنگ کف از ۲ سانتی متر شروع می شود. اما به طور کلی ضخامت سنگ کف ساختمان با توجه مکان مورد استفاده و نوع سنگ متفاوت است. به گونه ای که در مکان های پرتردد مانند مراکز عمومی نسبت به فضای داخلی یک ساختمان مسکونی، از ضخامت های بالاتری باید استفاده شود تا به مرور زمان شکسته نشود.

هم چنین  در سنگ هایی مانند تراورتن که دارای مقاومت پایینی در برابر فشار و ضربه می باشد؛ باید از دیگر سنگ ها مانند گرانیت و چینی ضخامت بیشتری داشته باشد تا نیرویی که به سنگ وارد می شود در تمام سطح سنگ پخش شود.

سازگاری با دکوراسیون

یکی از نکات مورد توجه هنگام انتخاب سنگ، سازگاری آن با سبک و تم رنگی دکوراسیون فضا است. انتخاب سنگ کف نیز مستثنی نست. به این مفهوم که به عنوان مثال جهت انتخاب سنگ مشکی برای کف در نظر داشته باشید که هماهنگی خوبی با دیگر اجزای فضا مانند دیوارها و…داشته باشد.