عوامل موثر بر هزینه اتصالات سازه های فولادی

معمولا هزینه ساخت و سرهم کردن یک سازه فولادی، حدود 50 درصد از هزینه تمام شده سازه را در برمی‌گیرد. به همین دلیل، طراحی مناسب اتصالات سازه های فولادی از اهمیت بسیار بالایی در کنترل هزینه پروژه برخوردار است. عوامل متعددی بر روی هزینه طراحی و ساخت اتصالات تاثیرگذار هستند. در ادامه به معرفی هر یک از این عوامل می‌پردازیم.

 

وجود استانداردهای مشخص

استفاده از استاندارهای مشخص باعث کاهش هزینه ساخت قالب‌ها و نصب قطعات در مقیاس بزرگ می‌شود. این موضوع به صرفه‌جویی در زمان نیز کمک می‌کند. در پروژه‌های بزرگ بهتر است از طراحی و به کارگیری اتصالات پیچیده اجتناب شود.

 

سادگی اجرای اتصالات

اجرای آسان فرآیندهای پیچ کاری یا جوشکاری در هنگام نصب اتصالات سازه های فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که جانمایی عضوهای متصل شونده به همراه تکیه‌گاه‌های موقتی صورت گرفته باشد، امکان آزادسازی سریع‌تر تجهیزات جابجایی و استفاده از آن‌ها در بخش‌های دیگر فراهم می‌شود. به علاوه، در این حالت، ‌تنظیم و نصب اتصالات سریع‌تر صورت می‌گیرد.

 

استفاده مناسب از فرآیندهای دستی و خودکار

بهره‌وری دستگاه‌های ماشین ابزار NC و جوشکاری زیرپودری پیوسته به عنوان روش‌های خودکار بسیار بیشتر از روش‌های دستی است. با این وجود، نصب و راه‌اندازی روش‌های خودکار هزینه بالاتری دارد. به همین دلیل، فرآیندهای خودکار برای ساخت قطعات با تعداد بالا مناسب هستند. در طرف مقابل، زمان نصب و راه‌اندازی پایین فرآیندهای دستی و هزینه ساخت هر یک قطعه در آن‌ها پایین است. اگرچه، فرآیندهای دستی بهره‌وری و کیفیت پایینی دارند. به همین دلیل، استفاده از این فرآیندها در ساخت قطعات با تعداد پایین مناسب خواهد بود.

 

 

انتخاب روش اتصال مناسب

به طور کلی، اتصالات جوشی نسبت به اتصالات پیچی دارای بهروری بالاتر و نیازمند آماده‌سازی بیشتر هستند. به این ترتیب، معمولا از جوشکاری در کارگاه و از پیچ کاری در محل پروژه استفاده می‌شود. البته در برخی از موارد مانند ساخت اتصالات خرپایی با تعداد پایین، سوراخ کاری عضوهای متصل شونده در کارگاه و نصب اتصالات در محل پروژه صورت می‌گیرد. این کار باعث صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌ها می‌شود. در طرف مقابل، هنگام ساخت اتصالات خرپایی با تعداد بالا و با مشخصات مشابه، هزینه تمام شده برای ساخت قالب‌ها و جوشکاری اتصالات در کارگاه کمتر خواهد بود.

 

عوامل موثر دیگر بر هزینه طراحی اتصالات سازه های فولادی

پیچیدگی جزئیات اتصالات باعث دشوار شدن اجرای آن‌ها در محل پروژه می‌شود. این مسئله سردرگمی، بی‌توجهی، کیفیت پایین، تاخیر و هزینه‌های اضافی ناشی از تعمیرات و شکست اتصالات را در پی خواهد داشت. مسئله دیگر، یکسان بودن وزن قطعات پیش ساخته است. این موضوع برای استفاده بهینه از جرثقیل و بهره‌وری بیشتر تجهزات حمل و نقل اهمیت پیدا می‌کند. استفاده از پیچ‌های HSFG نسبت به پیچ‌های معمولی، هزینه بالاتر، نیاز به نیروی کار ماهرتر و بازرسی دقیق‌تر را به همراه دارد. از این‌رو، به کارگیری این نوع پیچ باید به بخش‌های حساس‌تر سازه محدود شود.