طراحی پارک ورزشی چند منظوره Yangzhou

امروزه کشور چین چالش ها و فرصت های بسیاری را از طریق شهرک سازی به وجود آورده است. پس از المپیک سال 2008 چین، تمرکز روی ساخت و سازهایی با کاربری ورزشی بیشتر شد، و شور و اشتیاق مردم به ورزش، مانند کاتالیزوری برای از این قبیل ساخت و ساز ها عمل کرد که باعث رونق مکان های ورزشی در کشور گردید. طراحی پارک ورزشی در راستای ادامه زیرساخت های ورزشی ساخته شده است.

طراحی پارک ورزشی چندمنظوره

 

استراتژی

سوال اینجا بود که معماران چگونه فضای اجتمایی را با فضای ورزشی ادغام کنند؟ آیا اصلا نیاز به این کار بود؟ آیا این کار با سبک جدید زندگی مردم همخوانی داشت؟

 

استراتژِی طرح جامع (تمرکز روی پروژه)

در قسمت شمالی ساختمان فضایی باز در نظر گرفته شده که شباهت زیادی به یک پارک جنگلی دارد که این مسیر برای پیاده روی و دوچرخه سواری تعبیه شده است. این کار به منظور استفاده از فضای باز در طراحی بوده و علاوه بر ورزش کردن در فضای سبز و هوای تازه، حس خوبی به کاربران سایت می دهد.

 

طراحی پارک ورزشی چندمنظوره

 

 

استراتژی معماری

امکانات در نظر گرفته شده از قبیل بوفه های غذایی و امکانات آتشنشانی در اطراف ساختمان، به منظور ایجاد فضایی انعطاف پذیر، قرار گرفته شده است. ایده اصلی و بذر این کار توسط Louis I. Kahn در ذهن طراحان کاشته شد. هدف اصلی این ایده، جدا سازی بخش خدمه از محیط کاربری ساختمان به صورت کلی بود. این کار با ایجاد فضایی بازتر، دست معماران را برای طراحی آزاد باز می گذاشت.

 

طراحی پارک ورزشی چندمنظوره

 

استراتژی فرهنگی (فیلتر کردن)

یکی از صنایع دستی شهرYangzhou  برش کاغذهای زینتی می باشد. از تلفیق این سنت با تکنولوژی، طراحی نمای ساختمان پدید آمده است. بنابراین در طراحی نما علاوه بر مدرنیته، رگه های از فرهنگ قدیمی این شهر هم نمایان است.

 

طراحی پارک ورزشی چندمنظوره

 

استراتژی بیان (تا شدن)

همانطور که در بالا اشاره شد، ایدئولوژی kahn درباره فضای خدمه توسعه یافت. این توسعه یافتن به صورتی شکل گرفت که این فضا دیگر به عنوان یک مکان کمکی یا ثانویه نبود، بلکه به آن به عنوان یک عنصر کلیدی در نما نگاه می شد. هندسه به کار رفته در نما (هندسه تاشو) به نوعی طراحی معاصر در شهر Yangzhou اشاره دارد. استفاده از این طرح باعث ایجاد پیوستگی بین توابع اولیه و کمکی، قسمت های داخلی و خارجی، اشکال معماری و مفاهیم فرهنگی شده است. همچنین پنل های خاکستری به کار رفته در نما که به عنوان متریال اصلی نما در نظر گرفته شده، از جنس آلمینیوم می باشد.

 

طراحی نمای مجموعه ورزشی

 

 

استراتژی عملکرد (ادغام)

بدون شک ورزش های در نظر گرفته شده برای کاربران این سایت در نوع طراحی ساختمان دخیل بوده، به گونه ای که طراح مجبور به نوعی مدرن گرایی شده است. به عنوان مثال استفاده از معماری سنتی در کنار زمین تنیس که ورزشی مدرن و اروپاییست، جالب توجه به نظر می آید! سالن های اصلی ساختمان عبارتند از: سالن بسکتبال، سالن بندسازی، زمین تنیس، استخر و سالن چند منظوره. تمام سعی طراح این بوده که با الهام گرفتن از روحیه هر کدام از این ورزش ها بتواند به خوبی حس و حال درونی آن ورزش را به کاربران منتقل کند. بخش اعظم این کار با استفاده از ارتباطات و تعاملات بصری صورت گرفته است. همچنین سالن های کوچک تری برای اسکیت و صخره نوردی در نظر گرفته شده است.

دیاگرام سایت پلان

 

 

به سوی یک طراحی پایدار

1.طراحی شهری پایدار: طراحی مدرن این پارک ورزشی مانند یک کاتالیزور برای طراحی شهری عمل خواهد کرد و نمونه ای الهام بخش سازه های جدید خواهد شد.

2.فعالیت های اجتمایی پایدار: این سازه باعث تمرکز روی ساخت سازه هایی کوچکتر با کاربری ورزشی در محله های شهر خواهد شد.

3.پایداری فرهنگی: در همه جای دنیا، توسعه حرفه معماری با توسعه امکانات شهری همراه بوده است. تفکر درباره ارائه خدمات به مردم، توسط همه معماران نسل به نسل به ارث برده شده است. هنر، مرجع فرهنگی این خدمات در طول تمام تاریخ بوده است.
4.پایداری اقتصادی: پس از مدتی سرمایه گذاری های دولتی جایگزین بازاریابی های شخصی برای ساخت و ساز چنین سازه هایی خواهد شد.
5.اصلاح زیبایی شناسی: استفاده از پنل های آلمینیومی به رنگ خاکستری در نما، الهام بخش معماران این شهر برای تلفیق مدرنیته و معماری سنتی خواهد شد به گونه ای که معماری جدید جای خود را در شهر پیدا خواهد کرد.
6.طراحی محیط زیست پایدار: به منظور به حداقل رساندن مصرف انرژی از پنل های فتوولتائیک، سیستم آب خاکستری و سیستم تهویه منفذی استفاده شده است.

 

دیاگرام سایت پلان

 

دیاگرام سایت پلان
دیاگرام سایت پلان
طراحی داخلی سالن چندمنظوره
طراحی داخلی سالن چندمنظوره
طراحی داخلی سالن چندمنظوره
طراحی نمای سالن ورزشی
طراحی محوطه پارک ورزشی
طراحی زمین بسکتبال
طراحی محوطه مجموعه ورزشی
طراحی نمای سالن ورزشی
طراحی نمای سالن ورزشی
طراحی نمای مجموعه ورزشی
طراحی نمای مجموعه ورزشی
طراحی مجموعه ورزشی
طراحی محوطه مجموعه ورزشی
طراحی محوطه مجموعه ورزشی
طراحی نمای مجموعه ورزشی
طراحی پارک ورزشی چندمنظوره
طراحی پارک ورزشی چندمنظوره
دیاگرام پلان

مقطع پلان
پلان مجموعه ورزشی
سایت پلان
طراحی مجموعه ورزشی چندمنظوره
طراحی مجموعه ورزشی چندمنظوره
دیاگراک مجموعه ورزشی چندمنظوره
دیاگرام مجموعه ورزشی
دیاگرام مجموعه ورزشی

 

 

منبع: archdaily.com