طراحی سایبان بی ستون

مشخصات پروژه سایبان بی ستون

معماران: دفتر معماری الگو
موقعیت : ایران ، تهران
دسته بندی : دیگر سازه ها
معمار: مهران خوشرو
تیم طراحی : حسین شیرازیان، نیلوفر اسماعیلی، ریحانه میرآفتاب، ثمین مصطفائی، روژین داوودیان، نسترن نامور
مساحت : 35 متر مربع
سال پروژه : 2018

 

روند طراحی سایبان بی ستون

سایبان بی ستون از دفتر معماری الگو

 

هدف از انتخاب گوشه دنجی از باغ و محلی خارج ساختمان برای پروژه آن بود که ساکنین در آنجا کنار هم جمع شوند و برای مراسم های کوچک قابل استفاده باشد، بدون اینکه واحد های اطراف به آن دید داشته باشند، به خصوص در زمستان که درختان بی برگ هستند.
در این مرحله، استفاده از آتش به عنوان عنصری باستانی برای دور همی های ساکنین، به خواسته های کارفرما اضافه شد.

سایبان بی ستون از شرکت الگو

این باغ به اندازه ای با کیفیت و بی نقص ساخته شده که هر ساختمان دیگری، مانعی است برای دیده شدن آن. از طرف دیگر ، واحد های مسکونی اطراف نباید به آن اشراف داشته باشند از این رو ، سبکی از معماری با جرم و چگالی متغیر ، مورد مطالعه قرار گرفت.

سایبان بی ستون از مهران خوشرو
سکشن سایبان بی ستون

به این منظور، یک 20 وجهی منتظم و یکپارچه که از آهن زنگ زده ساخته شده با مساحت مقطع 35 متر مربع ، به عنوان حجم اولیه در نظر گرفته شد تا تفاوت هندسی بسیار زیادی با ساختمان های اطراف داشته باشد و پروژه تک بعدی نباشد. هم چنین، فرایند ساخت تماما قانونی بوده و از هیچ دستگاه دشوار و پیچیده ای استفاده نشده است.(تمامی ورقه ها با روش گیوتین برش داده شده اند.)

 

عنصر آتش در سایبان بی ستون

حجم اولیه با برش هایی افقی به سمت مناظر اطراف باز شده و عمق صفحات افقی به منظور حفظ دید افقی به باغ و هم چنین  عدم اشراف واحد های اطراف به درون باغ  در نظر گرفته شده است.

سایبان بی ستون از مهران خوشرو
سایبان بی ستون

 

الگوی خطی باربری قاِئم در سازه سایبان بی ستون، به شبکه ای بنیادی از نقاط باربر تغییر پیدا کرد تا کمترین دستکاری در منظر اتفاق بیافتد. به این صورت ، تعریف “مرز” در تیپولوژی این پروژه به چالش کشیده شده و مفاهیم متضادی مثل بیرون و درون ، باز و بسته ، سبک و سنگین ، شفاف و کدر، نسبت به موقعیت ناظر تغییر می کنند و به یک طیف تبدیل می شوند که این طیف از خارج و داخل کارکرد یکسانی دارد و محوریت آن ، موقعیت بیننده است ، طوری که چگالی پروژه در فواصل و ارتفاع های مختلف تغییر می کند.

دیاگرام سایبان بی ستون

از آن جایی که محوطه سازی تماما با ورق های قاب بندی شده انجام گرفته و در زمان ساخت پروژه مقدار فراوانی از آنها موجود بوده ، سایه بان با باقی مانده ورقه های زنگ زده  ساخته شده تا با محیط اطرافش هماهنگی بیشتری داشته باشد. مصالح به کار برده فولاد زنگ زده و آجر نسوز می باشد.

عکس سایبان بی ستون

سايبان بيستون -تمريني است از يك فضاي شناور بين مفاهيمي نظير:
بيرون ودرون
باز و بسته
منبسط و متراكم
سنگين و سبك

ايجاد كمترين جرم براي ديدن باغ پيرامون و بيشترين جرم براي ديده نشدن از آپارتمان هاي همسايگي كاركرد سايباني است كه در يك باغ قديمي قرارگرفته است.

سایبان بی ستون الگو

 

سایبان بی ستون مهران خوشرو
طراحی آلاچیق
فضای سبز مجتمع مسکونی
سایبان بی ستون الگو
سایبان بی ستون
سایبان بی ستون
columnless-canopy-olgooco
columnless canopy olgooco
طراحی فضای دورهمی
کانسپت سایبان بی ستون
دیاگرام سایبان بی ستون
دیاگرام
دیاگراک سایبان بی ستون
حریم خصوصی
نور در سایبان بی ستون
روند طراحی

 

منبع : آرک دیلی