شاتکریت و گانیت چه هستند؟

شاتکریت

«شاتکریت» (Shotcrete) و «گانیت» (Gunite)، از انواع بتن‌های پاشیده هستند که توسط تجهیزات مخصوص به سطح محل مورد نظر اعمال می‌شوند. معمولا به مخلوط‌های خشک بتن پاشیده، گانیت و به مخلوط‌های تر بتن پاشیده، شاتکریت می‌گویند. این بتن‌ها اغلب به منظور پایدارسازی دیواره حفریات (سازه نگهبان) مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته به کارگیری شاتکریت و گانیت، به عنوان یکی از روش‌های اقتصادی و موثر برای ترمیم بتن نیز در نظر گرفته می‌شود.

 

ترمیم بتن توسط شاتکریت
                                                                             ترمیم ستون بتنی توسط شاتکریت

 

شاتکریت و گانیت به منظور ترمیم سطوح عمودی عضوهای بتنی مناسب هستند. با این وجود، از آن‌ها می‌توان برای ترمیم سطوح افقی نیز استفاده کرد. شاتکریت و گانیت معمولا به منظور یکپارچگی سازه، افزایش عمق پوشش روی میلگردها یا ترکیبی از این دو به کار برده می‌شود. سرعت اجرای این روش بسیار بالا است.

 

ترمیم بتن با ملات خشک چیست؟

«ترمیم با ملات خشک» (Dry Packing)، جانمایی دستی ملات نسبتا خشک و کوبیدن یا راندن آن به سمت داخل محدوده آسیب‌دیده است. در این روش، ملات پیوند خوبی را با بتن سالم برقرار می‌کند. علاوه بر این، به دلیل نسب آب به سیمان پایین ملات خشک، جمع شدگی کمی در آن رخ می‌دهد. این موضوع باعث استحکام، دوام، آب‌بندی و کیفیت خوب ترمیم می‌شود.

 

نمونه‌ای از ملات خشک مورد استفاده برای ترمیم بتن
                                                              نمونه‌ای از ملات خشک مورد استفاده برای ترمیم بتن

 

ملات خشک برای ترمیم ترک‌های غیر فعال و کرموشدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش برای ترمیم ترک‌های فعال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. مراحل اجرای ملات خشک، عبارت هستند از:

  • باز کردن محل آسیب‌دیدگی و افزایش عمق آن
  • افزایش عرض پایینی کف محل آسیب‌دیدگی نسبت به سطح آن (شکل عدد 8)
  • اختلاط ملات، صبر کردن به میزان 30 دقیقه و اختلاط دوباره
  • ریختن ملات خشک به صورت لایه‌ای و تراکم هر لایه با کوبش یا رانش
  • عمل آوری با استفاده روش‌های آب‌رسانی یا ترکیبات مخصوص عمل آوری