سقف کوبیاکس و اجزای آن چیست؟

کوبیاکس

به دال‌های بتنی که توسط سیستم کوبیاکس ساخته می‌شوند، دال بتنی مجوف دو طرفه یا اصطلاحا سقف کوبیاکس می‌گویند. سقف کوبیاکس معمولا از دو بخش مجوف (محل قرارگیری قالب‌های پلاستیکی) و توپر تشکیل می‌شود. تصویر زیر، نمونه‌ای از جانمایی قالب‌های کوبیاکس بر روی قالب‌بندی سقف سازه را نمایش می‌دهد. در این تصویر، ناحیه سیاه (محل نصب قالب‌ها) به صورت مجوف و بخش‌های دیگر به صورت توپر ساخته خواهند شد.

 

سقف کوبیاکس از نمای بالا

 

اجزای سقف کوبیاکس چه هستند؟

سقف کوبیاکس از اجزایی نظیر میلگرد (مش فولادی)، قالب پلاستیکی، نگهدارنده فولادی، بتن، میلگرد سنجاقی و اسپیسر تشکیل می‌شود. در این بخش، اجزای اصلی و فرعی مورد استفاده در سقف کوبیاکس را معرفی می‌کنیم.

نقش میلگرد در سقف کوبیاکس چیست؟

میلگردها معمولا به صورت مش‌های فولادی در بالا و پایین قالب کوبیاکس جانمایی می‌شوند. این مش‌ها، باعث تقویت مقاومت فشاری و کششی بتن در سقف کوبیاکس می‌شوند. علاوه بر این، مش‌های پایینی، مبنای جانمایی ماژول‌های کوبیاکس هستند.

 

 

قالب سقف کوبیاکس چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب سقف کوبیاکس، یک جسم توخالی است که به منظور ایجاد فضای خالی در ساختار دال بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قالب سقف کوبیاکس از پلاستیک بازیافتی و با شکل‌های کروی، بیضوی و مربعی-بیضوی ساخته می‌شود. در بخش‌های بعدی، به معرفی انواع قالب‌های کوبیاکس و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

قالب کوب
                                                                                     انواع قالب کوبیاکس
نگهدارنده چه کاربردی در سقف کوبیاکس دارد؟

نگهدارنده یا قفسه سقف کوبیاکس، مجموعه‌ای از میله‌های فولادی است که قالب‌های پلاستیکی را درون خود و در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. به دلیل استفاده از میلگردهای فولادی برای ساخت نگهدارنده، وجود آن می‌تواند مقاومت بتن را نیز افزایش دهد. یکی دیگر از کاربردهای نگهدارنده، اتصال آن به مش‌های فولادی بالایی و پایینی قالب به منظور محکم کردن محل قرارگیری المان‌های کوبیاکس است.

 

 

نقش بتن در سقف کوبیاکس چیست؟

بتن، ماده پرکننده فضای بین قالب‌های کوبیاکس است. وظیفه تحمل بارهای اعمال شده بر سقف عمدتا بر عهده بتن قرار دارد و اجزای دیگر، اصلاح‌کننده و تقویت‌کننده عملکرد آن هستند.

میلگرد سنجاقی چیست و چه کاربردی در سقف کوبیاکس دارد؟

میلگرد سنجاقی یا قلاب دوخت، یک میله فولادی خم‌شده است که علاوه بر اتصال مش‌های بالایی و پایینی، عملکرد دال در برابر بارهای جانبی را نیز بهبود می‌بخشد. این میلگردها برای اتصال و فیکس کردن ردیف‌های مجاور ماژول‌های کوبیاکس نیز استفاده می‌شوند.

 

میلگرد سنجاقی در سقف کوبیاکس
                                                            میلگرد سنجاقی در سقف کوبیاکس نیمه پیش ساخته

اسپیسر چیست و چه کاربردی در سقف کوبیاکس دارد؟

اسپیسر، وسیله‌ای چوبی، پلاستیکی یا فلزی است که به منظور ایجاد فاصله بین کف قالب تا مش پایینی یا سقف قالب تا مش بالایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب، امکان تنظیم ارتفاع قالب و المان‌های دیگر مطابق با طرح فراهم می‌شود.