ستون گذاری پلان معماری چگونه انجام می‌شود؟

ستون گذاری پلان

ستون گذاری پلان معماری با توجه به الزامات معماری و سازه‌ای ساختمان انجام می‌شود. در بخش قبلی، مبانی ستون گذاری پلان را توضیح دادیم. ساده‌ترین روش برای انجام این کار، شبکه بندی پلان است. استفاده از شبکه بندی، انعطاف‌پذیری ستون گذاری را بالا می‌برد. به علاوه، این کار، امکان بررسی راحت‌تر ابعاد فضاهای داخلی را برای مهندس معمار فراهم می‌کند.

نمایش ستون در پلان معماری

ستون، از المان‌های نگهدارنده سازه محسوب می‌شود. تصویر زیر، نمای سه بعدی یک فضای داخلی را نمایش می‌دهد. این سقف این فضا می‌تواند توسط المان‌هایی نظیر ستون، شاه‌تیر یا دیوار باربر نگهداری شود.

 

 

در صورت استفاده از ستون برای نگهداری از فضای بالا، پیکربندی تقریبی ستون‌ها به صورت زیر خواهد بود.

 

 

همان طور که در نمای سه بعدی بالا مشاهده می‌کنید، محل اتصال ستون به سقف به شکل یک مربع است. از این‌رو، در ترسیم پلان معماری معمولا از المان مربع برای نمایش ستون استفاده می‌شود. در تصویر زیر، مربع‌های توپر، محل قرارگیری ستون و خطوط توپر، محل قرارگیری شاه‌تیر یا دیوارباربر را نمایش می‌دهند.

 

 

گرید چیست؟

شبکه یا گرید، مجموعه‌ای شامل خطوط مستقیم است که معمولا با فاصله یکسان از یکدیگر قرار دارند و تحت زاویه 90 درجه به یکدیگر برخورد می‌کنند. گرید به عنوان مبنایی برای جانمایی و تنظیم المان‌های مختلف ساختمان (مانند ستون یا دیوار باربر) در پلان یا نقشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصویر زیر، نمای پرسپکتیو از یک شبکه منظم و المان‌های نگهدارنده موجود در آن را نمایش می‌دهد. فاصله خطوط شبکه در نمای زیر برابر است.

 

 

تصویر زیر، نمای دو بعدی و سه بعدی از یک گرید به همراه المان‌های نگهدارنده را نمایش می‌دهد.

 

 

به منظور تسهیل فرآیند ستون گذاری پلان معماری، پلان مورد نظر گریدبندی می‌شود. خطوط گرید رسم شده بر روی پلان، معمولا به صورت خط چین یا کم‌رنگ هستند. دلیل این موضوع، عدم شلوغ شدن پلان و تداخل المان‌های موجود در ترسیمات مختلف است.