رابطه معماری و مد

مد و معماری

معماری و طراحی لباس و مد، ایده‌های اجتماعی ایده های فردی و هویت فرهنگی را با انعکاسی از نگرانی نسبت به مخاطبان و زمان بیان می‌کنند.
مُد و معماری همیشه با هم در تعامل بوده اند.آنها در خلق کردن فضاهای خارج از صفحه ها و مصالحی که دارای دو بعد هستند مهارت دارند. با این وجود وجوهی قابل استفاده دارند. ولی در ابعاد نمایشی و تخصصی خود کاملا متفاوت اند.

تلفیق معماری و مد در زندگی انسان

همینطور مد و استایل های پوشیدن لباس، بنا بر طبیعتی که دارند، زودگذر یا لحظه‌ای است، معماری هم در برخی دوره‌ها به دنبال افکاری بوده اند و بعد از مدتی فراموش می شوند،با اینکه ذاتا ماندگار هستند ماهیت دائمی دارند آموزش های طراحی لباس در کل دنیا با دربر گرفتن از مفاهیم و باورهای کلاسیک و مدرنیته رو به جلو حرکت می کند و با رعایت قوانین موجود و با توجه به ارتباطشان الگو های ظاهری شیک وزیبای طراحی و دوخت لباس را به نمایش می‌گذارند. ایده پردازی و نشانه گیری  و الگو های معماری یکی از همین اصول است که در سالیان دراز به شدت مورد توجه مبحث طراحی لباس و مد در جهان قرار گرفته.
در کشورهای مختلف طراحان لباس و طراحان مد از الگو ها و ساختمان های معروف در طراحی ایده گرفته اند و از ساختمان و بناها به عنوان الگو استفاده کرده اند که این مسئله از طراحی منحصر به فرد طراح و گاهی به سبک اصلی طراح تبدیل می گردد.

تلفیق معماری و مد

ارتباط مد و معماری هرگزبه شدت امروز نبوده. این دو رشته ارتباط بسیار خوبی دارند و همین سبب می شود که معماران و طراحان مثل هم فکر کنند. مد فقط مربوط به طراح لباس و مد نیست و معماری هم فقط مختص معماران نیست. طراحی مد و معماری  از ویژگی هایشان برای نشان دادن شاخص، زمان ، بینش و حس ها استفاده می کنند. با نگاهی به گذشته، ما به عنوان طراح درک کردیم که معماری و مد نماد هر جمعیتی ، از یونانیان تا مصریان و جنگ های جهانی اول و دوم بوده. معمولاً معماران برنامه ها و روش هایی را که معمولاً بیشتر در لباس های خیاطی استفاده می شود، از قبیل چاپ ، الگو و پوشش استفاده می کنند. از دیگر جهات ، طراح لباس در حال ایده گرفتن از معماران در مورد ساخت یا مهندسی و پیروی از الگو های حجیم و دارای ساختار است. نمونه های طراحان لباس که از معماری در طراحی خود استفاده می کنند ، کریت پوگ و حسین چالایان هستند که نشان دهنده این است که فردی حتی اگر طراح لباس باشد بیشتر با معماران ارتباط دارد تا طراحان و هم رشته های خودش. بانگاهی به گذشته میتوان دریافت که رابطه بین انسان و طراحی و معماری چگونه بوده است.