دال سقف کوتاه و دال کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارند؟

سقف کامپوزیت

«دال سقف کوتاه» (Low Roof Slab)، نوعی دال بتنی است که در سطحی پایین‌تر از سقف اصلی و بالاتر از آستانه در ساخته می‌شود. این نوع دال، معمولا به منظور نگهداری یا انبار کردن وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این دال بتنی در ساختمان‌های مسکونی است. معمولا سه انتهای این نوع دال بسته هستند و دسترسی به آن از یک طرف صورت می‌گیرد.

 

دال سقف کوتاه با عنوان «لافت» (Loft) یا «چاجا» (Chajja) نیز شناخته می‌شود. البته با وجود کاربری یکسان، در لافت یا چاجا، وسایل نگهداری‌شده قابل مشاهده هستند.

چاجا (chajja) یا لافت (Loft)

این نوع چاجا (دال) در اتاق‌های نشیمن و آشپزخانه برای نگهداری لوازم منزل تعبیه می‌شود. اختلاف معمول بین دال بام کوتاه و چاجا، این است که دال بام کوتاه لوازم خانه را پنهان می‌کند، درحالی‌که چاجا یا لافت این کار را نمی‌کند. لوازم خانه در معرض دید بوده و در فضای بالای درب جای داده‌می‌شوند. این دال یکی از انواع دال بتنی است.

دال کامپوزیت

«دال کامپوزیت» (Composite Slab)، سازه‌ای است که معمولا از ترکیب بتن آرمه و عرشه فولادی ساخته می‌شود. این نوع دال بتنی در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی کاربرد دارد. به دال کامپوزیت، سقف مرکب یا مختلط نیز می‌گویند. دال‌های کامپوزیت دارای انواع مختلفی نظیر سقف کامپوزیت فلزی، کرومیت، عرشه فولادی و روفیکس هستند. تصویر زیر، اجزای یک سقف کامپوزیت عرشه فولادی (رایج‌ترین دال کامپوزیت) را نمایش می‌دهد.

عرشه فولادی در دال کامپوزیت، ابتدا به عنوان قالب بتن‌ریزی و سپس به عنوان عضو تحمل‌کننده کشش (در صورت عدم استفاده از میلگرد) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مزایای دال بتنی کامپوزیت عبارت هستند از:
 1. ایمنی مناسب
 2. سرعت اجرای بالا
 3. هزینه نسبتا پایین
 4. مقاومت بالا در برابر خمش و پیچش
 5. کاهش ضخامت و وزن دال
 6. امکان اجرای دهانه‌های بلند
 7. عدم نیاز به شمع‌بندی
 8. امکان نصب تاسیسات درون دال
 • از معایب دال بتنی کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. لرزش زیاد
 2. اجرای دشوار در اسکلت‌های بتنی
 3. نیاز به نیروی کار ماهر
 4. حساس به آتش و خوردگی
 5. هزینه اجرای سقف کاذب (در صورت نیاز)