دال تیرچه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

دال تیرچه ای

«دال تیرچه ای» (Ribbed Slab)، نوعی دال بتنی بسیار مشابه با دال وافل است. با این تفاوت که شبکه پایینی این نوع دال، از تیرچه‌های یک طرفه موازی با طول بلند ساخته می‌شود. در این نوع دال، تیرچه‌ها بر روی تیرهای اصلی (بین دو ستون) و در جهت عمود بر آن‌ها قرار می‌گیرند. سپس، با ساخت یک دال تخت بر روی تیرچه‌ها، دال تیرچه‌ای به وجود می‌آید. کاربرد اصلی دال بتنی تیرچه‌ای نیز مانند دال وافل در ساختمان‌های عمومی است. این دو دال بتنی، مزایای و معایب مشترکی دارند.

 

دال بتنی تیرچه ای

 

دال‌های تیرچه دار با هسته توخالی به دلیل حفره‌هایی که در آن‌ها وجود دارد به این نام شناخته می‌شوند. هسته‌ها می‌توانند به‌عنوان مجراهای کمکی عمل کنند و به‌طور قابل‌توجهی وزن دال را کاهش دهند و بازده سازه‌ای را افزایش دهند. هسته‌ها همچنین در کاهش میزان مواد مورداستفاده مؤثر واقع می‌شوند. این واحدها معمولاً با عرض استاندارد 1200 میلی‌متر و ضخامت 110 تا 400 میلی‌متر در دسترس قرار دارند.

در مورد طول واحدها آزادی کامل وجود دارد. این نوع دال‌ها در مواردی که ساخت‌وساز باید سریع انجام شود، کاربرد دارند و دال‌های پیش‌ساخته و آماده استفاده هستند. دال‌های توخالی دارای چهار تا شش هسته هستند که از آن‌ها عبور می‌کنند، هدف اصلی هسته‌ها کاهش وزن و مقدار مواد مورداستفاده ضمن حفظ استحکام است. به‌منظور استحکام بیشتر، دال‌ها با میله‌های فولادی باضخامت 12 میلی‌متر تقویت می‌شوند. این یکی از انواع دال‌های بتنی است.

دال‌های توخالی با استفاده از جرثقیل بین تیرها قرار می‌گیرند. شکاف بین دال با شمشه‌هایی پر می‌شود. شمشه یک ماده بتنی باضخامت 20میلی‌متر است که در آن از تراشه‌های کوچک (سنگ‌های شکسته‌ی کوچک) به‌صورت دانه‌های کلوخه‌ای استفاده می‌شود.

دال‌های تیرچه دار با هسته توخالی دارای قابلیت تحمل بار عالی هستند و ظرفیت اعمال بار 2.5 کیلو نیوتون بر مترمربع را در طول 16 متری دارا می‌باشند و برای استفاده در ساختمان‌های اداری، فروشگاه‌ها و پارک‌ها مناسب است. این دال‌ها بسته به نیاز با استفاده از شمشه یا بدون آن نصب می‌شوند. دال‌ها به همراه یک زیرسازی صاف پیش‌ساخته نصب می‌شوند. در پارکینگ‌ها و دیگر سازه‌های باز، زیرسازی‌های پیش‌ساخته، یک راه‌حل رایگان و پایدار ارائه می‌دهند.

به طور کلی، عمق دال‌های وافل بیشتر و ضخامت بخش بالایی آن کمتر از دال‌های تیرچه‌ای است. به علاوه، فاصله بین تیرچه‌ها در هر دو جهت، برای دال وافل کمتر از دال تیرچه‌ای است.