تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

اندازه گذاری

در این بخش، برخی از مهم‌ترین تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این تنظیمات، بر روی حالت‌های اندازه‌گذاری اعمال می‌شوند.

حالت اندازه گذاری در اتوکد

به صورت پیش‌فرض، اندازه‌گذاری در اتوکد با حالت «Standard» انجام می‌شود. حالت فعال را می‌توان از پنل Dimensions در زبانه Annotate مشاهده کرد و در صورت نیاز، آن را تغییر داد.

 

 

با کلیک بر روی فلش کنار این بخش، حالت‌های دیگر اندازه‌گذاری به نمایش در می‌آیند. برای دسترسی کامل به فهرست حالت‌های اندازه‌گذاری، حذف، اضافه، مقایسه و ویرایش تنظیمات آن‌ها، بر روی گزینه «Manage Dimension Styles» کلیک می‌کنیم.

 

 

مقابل متن «Current dimension style»، عنوان حالت اندازه‌گذاری فعال نمایش داده شده است. بخش «Styles»، به فهرست عنوان حالت‌های موجود و زیرمجموعه‌های آن‌ها اختصاص دارد. کادر کنار این فهرست، تصویری از نحوه نمایش حالت فعال در نرم‌افزار را نشان می‌دهد. در صورت کلیک بر روی عنوان مورد نظر و انتخاب گزینه «Set Current»، حالت اندازه‌گذاری تغییر می‌کند.

 

ساخت حالت اندازه گذاری سفارشی

برای ساخت حالت اندازه‌گذاری سفارشی، دو روش وجود دارد. روش اول، با ساخت یک حالت جدید انجام می‌شود. به این منظور، در پنجره Manage Dimension Styles، بر روی گزینه «…New» کلیک می‌کنیم.

 

 

به این ترتیب، پنجره زیر به نمایش در می‌آید.

 

 

گزینه‌های موجود در پنجره بالا عبارت هستند از:

  • New Style Name: محل تایپ نام حالت اندازه‌گیری جدید
  • Start With: محل انتخاب مبنای اندازه‌گذاری جدید (Standard یا Annotative)
  • Used for: محل انتخاب نوع اندازه‌گذاری‌های مورد استفاده برای حالت جدید

پس از تعیین گزینه‌های بالا، بر روی دکمه «Continue» کلیک می‌کنیم. با این کار، پنجره تنظیمات حالت جدید ظاهر می‌شود. در بخش بعدی، راجع به گزینه‌های موجود در این پنجره صحبت می‌کنیم.