ترمیم خود به خودی بتن چیست ؟

ترمیم خود به خودی بتن 

«ترمیم خود به خودی» (Autogenous Healing)، یکی از روش‌های ترم ترک‌های بتن بدون دخالت انسان است. در این روش، بلورهای کربنات کلسیم در بتن تشکیل می‌شوند. یون Ca+2 بر روی سطح ترک، با آب واکنش می‌دهد. سپس، با سرعت بالا درون ترک‌ها حرکت می‌کند. بر اساس استاندارد بریتانیا، اگر عرض ترک کمتر از 0/2 میلی‌متر باشد، ترک به صورت خود به خودی ترمیم می‌شود.

 

ترمیم خود به خودی انواع ترک در بتن

 

کارایی روش ترمیم خود به خودی بتن، به فشار آب بستگی دارد. در طرف مقابل، نوع سیمان و آب، هیچ تاثیری بر روی تشکیل کربنات کلسیم ندارد. دمای بالای بتن، سرعت تشکیل کربنات کلسیم را افزایش می‌دهد.

روش های غیر مستقیم ترمیم ترک در بتن چه هستند ؟

تا به اینجای مقاله، روش‌های مستقیم ترمیم انواع ترک در بتن را معرفی کردیم. البته از میان این روش‌ها، افزودن میلگردهای تقویتی به عنوان یک روش غیر مستقیم ترمیم ترک در نظر گرفته می‌شود. این روش، به جای تمرکز بر روی پر کردن ترک، بر روی حفظ یکپارچگی سازه، بهبود و جلوگیری از کاهش مقاومت آن تمرکز می‌کند. به عبارت دیگر، هدف از روش‌های غیر مستقیم ترمیم انواع ترک در بتن، از بین بردن اثرات مخرب این عیب و نقص‌ها بر روی ظرفیت باربری عضوهای بتنی است. برخی از این روش‌ها عبارت هستند از:

  • افزودن میلگرد
  • پیش‌تنیدگی
  • FRFP
  • اجرای تیرهای فولادی نگهدارنده
  • نصب نگهدارنده‌های بیشتر