تجهیزات مورد استفاده در پیکتاژ چه هستند؟

پیکتاژ

کاربرد دوربین در پیکتاژ چیست؟

دوربین‌های نقشه‌برداری، ابزارهایی هستند که فرآیند برداشت مختصات نقاط، ترازیابی و علامت‌گذاری را ساده‌تر می‌کنند. در فرآیند پیاده کردن نقشه می‌توان از انواع دوربین‌های نقشه‌برداری نظیر نیوو، تئودولیت، توتال استیشن و غیره استفاده کرد. بین این موارد، دوربین‌های توتال استیشن از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند. به دلیل دقت بالای دوربین‌های نقشه‌برداری، استفاده از آن‌ها در پروژه‌های بزرگ غیر قابل اجتناب است.

 

 

کاربرد ژالن در پیکتاژ چیست؟

ژالن، میله‌ای با طول 2 تا ۳ متر و قطر ۲ تا ۳ سانتی‌متر است. این ابزار با استفاده از مواد مختلفی نظیر چوب، پلاستیک و فولاد ساخته می‌شود. انتهای ژالن معمولا دارای یک نوک تیز فلزی است. سطح ژالن نیز به صورت راه راه سفید و قرمز است. به منظور سهولت قرائت، در فواصل یک متری بر روی بدنه، یک علامت سیاه قرار دارد. ژالن معمولا به همراه دوربین‌های نقشه‌برداری و برای پیاده کردن خطوط و محورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد شاخص چوبی در پیکتاژ چیست؟

شاخص چوبی T شکل، ابزاری است که به منظور ترازیابی خطوط افقی یا خطوطی با شیب ثابت توسط چشم غیرمسلح مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار کاربرد گسترده‌ای در پیکتاژ کانال‌، جاده و ترانشه‌ها دارد. شاخص چوبی معمولا به صورت سه‌تایی به کار می‌رود. شاخص وسط به عنوان شاخص سیار یا اصطلاحا «تراولر» (Traveller) شناخته می‌شود.

 

کاربرد میخ چوبی در پیکتاژ چیست؟

«میخ چوبی» (Peg) یا میخ علامت‌گذاری، یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در پیاده کردن نقشه است. این میخ به صورت ثابت درون زمین فرو می‌رود تا شبکه سازه و ترازهای مختلف را نمایش دهد.

کاربرد شمشه چوبی در پیکتاژ چیست؟

شمشه چوبی، وسیله‌ای است که به منظور تراز کردن دو نقطه در فواصل مختلف مورد استفاد قرار می‌گیرد. معمولا از شمشه‌های چوبی با طول 70 تا 300 و مقطع 3*3 تا 5*5 سامتی‌متر در پیاده کردن نقشه استفاده می‌شود. سطح این شمشه‌ها باید یکنواخت و محیط به کارگیری آن‌ها خشک باشد.

شمشه فلزی نیز مانند شمشه چوبی برای تراز کردن خطوط افقی و شیب‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شمشه‌ها معمولا از پروفیل‌های سبک (قوطی فلزی) با استحکام بالا ساخته می‌شوند. ابعاد شمشه‌های آهنی مشابه شمشه‌های چوبی است. البته، قوطی‌هایی با مقطع 5*5 سانتی‌متر، گزینه مناسب‌تری برای پیاده کردن نقشه بر روی زمین هستند.

کاربرد نخ در پیکتاژ چیست؟

نخ، وسیله‌ای است که به منظور تعیین محدوده سازه و ضخامت دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نخ‌های مورد استفاده در پیکتاژ، معمولا از جنس پرک تا نایلون هستند. نخ پرک را باید به موم آغشته کرد تا دوام آن افزایش یابد.

کاربرد گونیا مساحی در پیکتاژ چیست؟

گونیا، وسیله‌ای است که به منظور بررسی عمود بودن امتدادها مورد استفاده قرار می‌گیرد. گونیا از جنس چوب، فلز و پلاستیک ساخته می‌شود.

کاربرد گچ و رنگ در پیکتاژ چیست؟

پودر گچ و رنگ، از پرکاربردترین مواد مورد استفاده برای پیاده کردن نقشه بر روی زمین هستند. این مواد به منظور تعیین محدود سازه، خط مرکزی دیوارها، ضخامت المان‌های مختلف و علامت‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

کاربرد میخ فولادی در پیکتاژ چیست؟

میخ و چکش نیز از ابزارهای متدوال برای پیاده کردن نقشه هستند. میخ‌های سرپهن معمولا به منظور علامت‌گذاری نقطه مبنا و پیدا کردن کدهای ارتفاعی توسط دوربین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در برخی از موارد، از میخ‌های کوچک نیز برای بستن نخ بین دو تیر چوبی استفاده می‌شود.

کابرد تراز در پیکتاژ چیست؟

تراز، وسیله‌ای است که به منظور اطمینان از افقی بودن علامت‌گذاری‌های پیکتاژ استفاده می‌شود.

کاربرد متر در پیکتاژ چیست؟

متر، یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد برای پیاده کردن نقشه بر روی زمین است. این ابزار به منظور مشخص کردن میزان محدوده سازه، ضخامت دیوارها، فاصله بین بخش‌های مختلف و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. مترها دارای انواع مختلفی هستند. نوع متر معمولا بر اساس ابعاد سازه و پیچیدگی المان‌های انتخاب می‌شود.

کاربرد تخته چوبی در پیکتاژ چیست؟

تخته چوبی، قطعه‌ای است که برای علامت‌گذاری گوشه‌های سازه به همراه میخ چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله بین دو میخ چوبی نصب می‌شود. در هنگام پیاده کردن نقشه توسط میخ چوبی و رنگ (پودر گچ)، امکان تغییر مکان این علامت‌ها به صورت اتفاقی وجود دارد. استفاده از تخته چوبی، از تنظیم دوباره و جابگزینی میخ‌ها و خطوط جلوگیری می‌کند.