تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات سرمایشی یا تاسیسات تهویه مطبوع، مجموعه‌ای از سیستم‌ها و تجهیزات مورد استفاده برای جذب حرارت، کنترل رطوبت، کاهش دما و به طور کلی، بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان هستند. این تاسیسات از مهم‌ترین و پرکاربردترین تاسیسات مکانیکی ساختمان به شمار می‌روند. از متداول‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تاسیسات سرمایشی می‌توان به کولر آبی، کولر گازی و چیلرها اشاره کرد. هر یک از این تجهیزات دارای اجزای مختلفی هستند که بر اساس اصول مختص به خود، شرایط مطلوب را برای آسایش افراد حاضر در ساختمان و عملکرد مناسب تجهیزات موجود در آن فراهم می‌کنند.

تـاسیسات ساختمان، مجموعه‌ای از سیستم‌ها و تجهیزاتی هستند که به منظور بهبود عملکرد ساختمان و تامین خدمات رفاهی مورد نیاز افراد حاضر در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها به دو نوع الکتریکی و مکانیکی تقسیم می‌شوند. تاسـیسات الکتریکی، وظیفه توزیع برق توسط شبکه‌ای از کابل‌ها و تاسیـسات مکانیکی، وظیفه تامین خدماتی نظیر لوله‌کشی ساختمان، تامین حرارت، تهویه مطبوع، آسانسور، اطفا حریق و غیره را بر عهده دارند.

 تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی
                                                                                تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی چیست ؟

سیستم «گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع» (Heating, Ventilating and Air Conditioning) یا به اختصار «اچ وی اس سی» (HVAC)، از مهم‌ترین تاسیسات مکانیکی ساختمان است که به منظور ایجاد محیطی با دما و هوای مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • تاسیسـات گرمایشی: تجهیزاتی نظیر دیگ بخار (بویلر)، کوره، پمپ حرارتی و غیره که برای گرم کردن آب، بخار یا هوا به کار برده می‌شوند.
  • تاسیسات تهویه: سیستم‌هایی که از روش‌های طبیعی، مکانیکی یا ترکیبی از این دو روش به منظور تغییر یا جابجایی هوا در تمام فضاهای ساختمان جهت کنترل دما، خروج ترکیبی از رطوبت، بو، دود، گرما، غبار، باکتری یا کربن دی اکسید و جایگزینی آن با اکسیژن استفاده می‌کنند.
  • تاسیساـت سرمایشی: تجهیزاتی که برای سرمایش یا کنترل رطوبت کل یا بخشی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

نمونه‌ای از تاسیسات HVAC مورد استفاده در یک ساختمان چند طبقه (بویلر، چیلر و برج خنک کننده)
                                             نمونه‌ای از تاسیسات HVAC مورد استفاده در یک ساختمان چند طبقه (بویلر، چیلر و برج خنک کننده)