برج ایفل

برج ایفل که در زبان فرانسه La Tour Eiffel نامیده می شود، برجی فلزی است که در فضای یک سبز عمومی (Champ de Mars) در مجاورت رود سن (Seine) در پاریس بنا شده است. هنگامی که نام فرانسه و به ویژه پاریس شنیده می‌شود، تصویر ایجاد شده در ذهن ما از برج ایفل است. این برج که به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود و یکی از عجیبه‌ها و منظره‌های زیبای دنیا است.

 

برج ایفل  پاریس

 

برج ایفل

از نظر بسیاری از افراد مهم ترین بنای پاریس ایفل تور یا برج ایفل است. وقتی نماد آهنی گوستاو ایفل به عنوان شاهکار اصلی نمایشگاه جهانی 1889 انتخاب شد او با اشتیاق اعلام کرد که فرانسه تنها کشور با تیرک پرچمی با ارتفاع 300 متر خواهد بود اما طرح های او به شدت مورد مخالفت قرار گرفتند. معمار خانه اپرای چارلز گارنیه و گای دوماپاسان رمان نویس از مخالفان اصلی بودند. موپاسان زیر چهار پای این برج پیک نیک اعتراضی برپا کرد.

با این حال مردم پاریس عاشق برج جدید خود بودند و تنها چند سال بعد نویسندگان و هنرمندانی همچون آپولینه، ژان کوکتو، رائول دوفی و موریس اوتریلو آن را تحسین کردند. این برج 321 متری تا سال 1931 بلندترین برج جهان بود تا این که ساختمان Empire State نیویورک ساخته شد. برج ایفل که از یک طرح پیشنهادی تخریب در 1909 جان سالم به در برده بود با نصب یک انتقال دهنده امواج رادیویی در بالای آن کارایی ارزشمندی یافت و اکنون سالانه حدود 6 میلیون بازدید کننده از آن دیدن می کنند. تا رسیدن به طبقه اول 360 پله وجود دارد و در همان طبقه یک نمایش صوتی تصویری از تاریخ این برج دیده می شود. تا رسیدن به طبقه دوم 700 پله وجود دارد و هر دوی این طبقات با آسانسور هم قابل دسترسی هستند. آسانسور همیشه صف دارد که سالانه به 100000کیلومتر می رسد. در طبقه سوم (که تنها با آسانسور قابل دسترسی است) یک سکوی بازدید شیشه ای و اتاق نشیمن گوستاو ایفل قرار دارد. در یک روز صاف می توانید پانورامای 65 کیلومتری داشته باشید. دو رستوران در طبقه دوم وجود دارد که رستوران ژول ورن یکی از آن هاست. در روزهای گرم تیرآهن منبسط می شوند و بدین ترتیب برج تا 15 سانتیمتر بزرگتر می شود. این برج حتی در قوی ترین بادها هم بیشتر از 12 سانتیمتر تکان نخورده است.

 

برج ایفل پاریس؛ جاذبه‌ها، تصاویر و آدرس | مجله علی بابا

 

نام برج ایفل

نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) گرفته شده است. این شخص در ساخت مجسمه‌ی آزادی امریکا نیز همکاری داشت. گوستاو ایفل، یک مهندس شهرسازی فرانسوی بود که بیشتر شهرت و اعتبارش را مدیون طراحی برج‌هایی بود که حامل نام وی بودند.

داخل برج ایفل

این برج سه طبقه دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از همه‌ آن‌ها دیدن کنند. در طبقات اول و دوم چندین رستوران وجود دارد. طبقه‌ سوم در ارتفاع ۲۷۶ متری واقع شده است و مرتفع‌ترین سکوی مشاهده در کل اتحادیه‌ی اروپا را در اختیار مردم می‌گذارد. برای بالا رفتن از طبقه‌ همکف به اولین طبقه باید ۳۰۰ پله (۱۶۵۵ پله تا بالاترین نقطه‌ی برج) را بالا بروید. البته برای این کار یک بالابر هم وجود دارد.