انواع قالب کوبیاکس کدام هستند؟

سقف کوبیاکس

قالب‌های سیستم سقف کوبیاکس به سه نوع Cobiax Eco-Line (مدل کروی)، Cobiax Slim-Line (مدل بیضوی) و Cobiax CLS (مدل مربعی-بیضوی) تقسیم می‌شوند.

قالب Cobiax Eco-Line چیست؟

Cobiax Eco-Line یا Cobiax EL، اولین سیستم اجرای سقف کوبیاکس با استفاده از قالب‌های ساده کروی است. این سیستم برای ساخت سقف‌هایی با دهانه بلند و ضخامت زیاد مناسب است. ماژول‌های مورد استفاده برای اجرای سقف کوبیاکس EL از ۵ تا ۸ قالب کروی و یک المان نگهدارنده فولادی (تصویر زیر) تشکیل می‌شوند.

 

 

استفاده از قالب‌های Cobiax EL، قدیمی‌ترین روش برای اجرای سیستم کوبیاکس به حساب می‌آید. این سیستم برای ساخت سازه‌های مختلف در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد آن تایید شده است. جدول زیر، ویژگی‌های سیستم Cobiax EL را نمایش می‌دهد.

 

ویژگی عملکرد
کاهش بتن ۱۱۵ تا ۱۹۱ لیتر بر متر مربع
کاهش بار ۲۸۶ تا ۴۷۷ کیلوگرم بر متر مربع
کاهش دی اکسید کربن ۰.۰۲۴ تا ۰.۰۴ تن بر متر مربع
ارتفاع فضای خالی ۲۷ تا ۴۵ سانتی‌متر
ارتفاع نگهداری ۲۷.۵ تا ۴۵.۷ سانتی‌متر
ضخامت دال ‍۴۰ تا ۷۵ سانتی‌متر

قالب Cobiax Slim-Line چیست؟

Cobiax Slim-Line یا Cobiax SL، نسل دوم سیستم کوبیاکس با المان‌های بیضوی شکل است. شکل بیضوی قالب‌های این سیستم، جابجایی و نصب آن را ساده‌تر می‌کند. سیستم SL را می‌توان به عنوان یک گزینه مناسب برای ساخت سقف‌هایی با دهانه بزرگ و ضخامت کم در نظر گرفت.

 

 

ماژول‌های Cobiax SL از ۶ تا ۷ قالب بیضوی (دو تکه) و دو المان نگهدارنده فولادی (تصویر بالا) تشکیل می‌شوند. جدول زیر، ویژگی‌های سقف کوبیاکس ساخته شده توسط این قالب را نمایش می‌دهد.

 

ویژگی عملکرد
کاهش بتن ۵۳ تا ۱۳۵ لیتر بر متر مربع
کاهش بار ۱۳۲ تا ۳۳۷ کیلوگرم بر متر مربع
کاهش دی اکسید کربن ۰.۰۱۱ تا ۰.۰۲۸ تن بر متر مربع
ارتفاع فضای خالی ۱۰ تا ۲۶ سانتی‌متر
ارتفاع نگهداری ۱۲ تا ۲۸ سانتی‌متر
ضخامت دال ‍۲۲ تا ۵۶ سانتی‌متر

قالب Cobiax CLS چیست؟

Cobiax CLS، نسل سوم سیستم سقف کوبیاکس با استفاده از قالب‌های مربعی-بیضوی است. طراحی جدید این قالب‌ها، امور لجستیک، جابجایی، نصب، ایمنی و عملکرد سیستم کوبیاکس را بهبود بخشیده است. این سیستم را می‌توان برای ساخت سقف‌هایی با دهانه بلند و ضخامت دلخواه مورد استفاده قرار داد.

 

 

برخلاف Cobiax EL و Cobiax SL، در اجرای سیستم Cobiax CLS از نگهدارنده‌های فولادی استفاده نمی‌شود (تصویر بالا). جدول زیر، ویژگی‌های این سیستم را نمایش می‌دهد.

 

ویژگی عملکرد
کاهش بتن ۴۶ تا ۲۵۹ لیتر بر متر مربع
کاهش بار ۱۱۴ تا ۶۴۹ کیلوگرم بر متر مربع
کاهش دی اکسید کربن ۰.۰۱ تا ۰.۰۵۴ تن بر متر مربع
ارتفاع فضای خالی ۸ تا ۵۶ سانتی‌متر
ارتفاع نگهداری ۱۱ تا ۵۹ سانتی‌متر
ضخامت دال ‍۲۰ تا ۸۰ سانتی‌متر

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بازه اجرای سقف کوبیاکس و عملکرد آن با به کارگیری سیستم Cobiax CLS بهبود یافته است. در مجموع، تمامی این سیستم‌ها می‌توانند باعث کاهش هزینه‌های ساخت عضوهای بتنی شوند. به عنوان مثال، برای یک سقف بتنی با ضخامت ۵۵ سانتی‌متر، سیستم‌های کوبیاکس نسبت به سقف‌های توپر، هزینه‌ها را حدود ۳۰ درصد کاهش می‌دهند.