انواع سقف عرشه فولادی کدام هستند؟

به طور کلی، سقف‌های عرشه فولادی را می‌توان به انواع معمولی، کامپوزیت و قالبی تقسیم‌بندی کرد. سقف‌های عرشه فولادی معمولا بر اساس کاربری، شکل و ابعاد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. عمق، عرض بال‌ها (فاصله داندانه‌ها) و وجود آج به عنوان معیارهای اصلی تقسیم‌بندی این نوع سقف به شمار می‌روند.

در سقف‌های عرشه فولادی متداول در ایران معمولا عمق ورق حدود 75 میلی‌متر و عرض پایینی دندانه‌ها حداقل 50 میلی‌متر است. البته با توجه به نوع کاربری مورد نیاز می‌توان انواع مختلفی از سقف عرشه فولادی با شکل‌های متفاوت را سفارش داد. در ادامه، به معرفی مشخصات و مواد مورد استفاده در برخی از انواع سقف‌های عرشه فولادی می‌پردازیم.

 

نکته: تمام سقف‌های عرشه فولادی هنگام انتقال بارهای افقی و عمودی به اسکلت سازه به صورت مجزا عمل می‌‌کنند و هیچ مشارکتی با دیگر مصالح ساختمانی ندارند.

 

سقف عرشه فولادی معمولی چیست و چه انواعی دارد؟

سقف عرشه فولادی معمولی به منظور اجرای سقف‌های کم شیب، صاف یا طاق‌دار در تمام انواع سازه‌ها طراحی شده است. این نوع سقف به دلیل مقاومت بالا، ورزن پایین، هزینه مناسب و اجرای آسان شهرت یافته است. در صورت نیاز می‌توان سقف عرشه فولادی را با ویژگی عایق صدا تولید کرد. در ادامه، به معرفی متدوال‌ترین انواع سقف عرشه فولادی معمولی می‌پردازیم.

 

مشخصات سقف عرشه فولادی نوع A چه هستند؟

سقف عرشه فولادی نوع A، سقفی با دندانه‌های باریک است. این نوع سقف، سطح وسیعی را برای نگهداری از مواد مختلف مورد استفاده برای اجرای سقف و همچنین عایق‌های صلب نازک فراهم می‌کند. در تصویر زیر، نمای جانبی سقف عرشه فولادی نوع A به همراه ابعاد اجزا مختلف آن نمایش داده شده است.

 

 

ضخامت ورق انواع مختلف این سقف در بازه 0.75 تا 1.2 میلی‌متر با طول 910 میلی‌متر، عمق 38 میلی‌متر، عرض بالایی دندانه 25 میلی‌متر، عرض بال 152 میلی‌متر و پوشش گالوانیزه نوع G90 یا G60 (به منظور جلوگیری از زنگ زدن) با آستر خاکستری است.

 

مشخصات سقف عرشه فولادی نوع B چه هستند؟

سقف عرشه فولادی نوع B، سقفی با دندانه‌های پهن است. این نوع سقف، سطحی را برای نگهداری از مواد مختلف مورد استفاده برای اجرای سقف و همچنین عایق‌های صلبی با ضخامت حدود 25 میلی‌متر یا بیشتر فراهم می‌کند. تصویر زیر، نمای جانبی سقف عرشه فولادی نوع B به همراه ابعاد اجزا مختلف آن را نمایش می‌دهد.

 

 

ضخامت ورق انواع مختلف این سقف در بازه 0.6 تا 1.5 میلی‌متر با طول 910 میلی‌متر، عمق 38 میلی‌متر، عرض بالایی دندانه 63 میلی‌متر، عرض پایینی دندانه 44 میلی‌متر، عرض بال 152 میلی‌متر و پوشش گالوانیزه نوع G90 یا G60 (به منظور جلوگیری از زنگ زدن) با آستر خاکستری است.

 

مشخصات سقف عرشه فولادی نوع F چه هستند؟

سقف عرشه فولادی نوع F، سقفی با دندانه‌های متوسط (از نظر پهنا) است. این نوع سقف، سیستم ارزانی را برای افزایش ظرفیت باربری سازه و سطح مناسبی را نگهداری از مواد عایق فراهم می‌کند. تصویر زیر، نمای جانبی سقف عرشه فولادی نوع F به همراه ابعاد اجزا مختلف آن را نمایش می‌دهد.

 

 

ضخامت ورق انواع مختلف این سقف در بازه 0.75 تا 1.2 میلی‌متر با طول 910 میلی‌متر، عمق 38 میلی‌متر، عرض بالایی دندانه 44 میلی‌متر، عرض دندانه پایینی 25 میلی‌متر، عرض بال 152 میلی‌متر و پوشش گالوانیزه نوع G90 یا G60 (به منظور جلوگیری از زنگ زدن) با آستر خاکستری یا سفید است.

 

مشخصات سقف عرشه فولادی نوع N چه هستند؟

سقف عرشه فولادی نوع N، سقفی با دندانه‌های عمیق و پهن است. این نوع سقف، به منظور ایجاد سطحی مطمئن برای نگهداری از دهانه‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصویر زیر، نمای جانبی سقف عرشه فولادی نوع N به همراه ابعاد اجزا مختلف آن را نمایش می‌دهد.

 

 

ضخامت ورق انواع مختلف این سقف در بازه 0.75 تا 1.5 میلی‌متر با طول 610 میلی‌متر، عمق 76 میلی‌متر، عرض بالایی دندانه 67 میلی‌متر، عرض بال 203 میلی‌متر و پوشش گالوانیزه نوع G90 یا G60 (به منظور جلوگیری از زنگ زدن) با آستر خاکستری است.

 

سقف عرشه فولادی کامپوزیت چیست و چه انواعی دارد؟

سقف عرشه فولادی کامپوزیت یا کف کامپوزیتی، سازه‌ای دارای آج (برجستگی و تورفتگی) است که به منظور ادغام و یکپارچگی بیشتر دال بتنی با عرشه فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه، به معرفی متدوال‌ترین انواع سقف عرشه فولادی کامپوزیت می‌پردازیم.

 

مشخصات سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SB چه هستند؟

سقف‌های عرشه فولادی کامپوزیتی SB با توجه به عمق و ابعاد بال به سه نوع تقسیم می‌شوند. در نوع اول، بال‌های ورق به صورت صاف با عمق 38 میلی‌متر، فاصله دندانه‌های بالایی 63 میلی‌متر، عرض بال 152 میلی‌متر و عرض پوشش 91 سانتی‌متر است.

 

 

نوع دوم سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SB به صورت آجدار و دارای عمق 51 میلی‌متر، عرض بال 305 میلی‌متر و عرض پوشش 91 سانتی‌متر است.

 

 

نوع سوم سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SB نیز مانند نوع دوم آجدار است. با این تفاوت که عمق این سقف به 76 میلی‌متر افزایش و عرض پوشش آن به 61 سانتی‌متر کاهش یافته است.

 

 

مشخصات سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SBR چه هستند؟

 

سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SBR، از نظر ساختار شبیه به نوع اول سقف عرشه فولادی کامپوزیتی SB است. حرف R در عنوان این سقف بیانگر کلمه «Reverse» به معنای معکوس است. بنابراین، این دو سقف ابعاد مشابه اما نحوه جانمایی متفاوتی دارند.

 

 

قالب عرشه فولادی کامپوزیت چیست و چه انواعی دارد؟

قالب عرشه فولادی، به عنوان یک قالب فولادی دائمی برای بتن‌ریزی دال کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجرای این قالب سریع، آسان و به صرفه است. با به کارگیری قالب عرشه فولادی، دیگر نیازی به قالب‌گذاری موقتی چوبی نخواهد بود. قالب‌های عرشه فولادی، معمولا عمق کمتری نسبت به عرشه‌های فولادی مورد استفاده در سقف دارند. در ادامه، به معرفی متدوال‌ترین انواع قالب عرشه فولادی می‌پردازیم.

 

مشخصات قالب عرشه فولادی S3 چه هستند؟

قالب عرشه فولادی S3، بدون آج و دارای عمق 14 میلی‌متر، عرض بال 65 میلی‌متر و عرض پوشش 91 سانتی‌متر است.

 

 

مشخصات قالب عرشه فولادی TF 75 چه هستند؟

قالب عرشه فولادی TF 75، بدون آج و دارای عمق 24 میلی‌متر، عرض بال 95 میلی‌متر و عرض پوشش 76 سانتی‌متر است.

 

 

مشخصات قالب عرشه فولادی TF 150 چه هستند؟

قالب عرشه فولادی TF 150، بدون آج و دارای عمق 38 میلی‌متر، عرض بال 152 میلی‌متر و عرض پوشش 91 سانتی‌متر است.