الزامات اجرایی وال پست چه هستند؟

به منظور اجرای صحیح وال پست در ساختمان‌ها، الزاماتی اجرایی وال پست وجود دارد که باید توسط سازندگان و مهندسان ناظر مورد توجه قرار گیرند.

برخی از این الزامات عبارت هستند از:

  • در دیوارهای پانلی، مهار خارج صفحه توسط نبشی یا المان‌های مشابه صورت می‌گیرد و نیازی به اجرای وادار نیست. البته در صورت زیاد بودن ارتفاع دیوار و عدم توانایی آن در تحمل بارهای خمشی، باید از تیرک در تراز میانی و وادار انتهایی استفاده کرد.
  • در دیوارهای بلوکی، به منظور مهار خارج از صفحه می‌توان از نبشی یا بست U شکل متصل به ستون در دو انتهای دیوار و وادارهای میانی استفاده کرد. در صورت کم بودن ارتفاع این دیوارها (کمتر از ۳.۵ متر)، الزامی برای اجرای وادار انتهایی وجود ندارد.
  • در تیغه‌های پنلی نیازی به اجرای وادار انتهایی یا میانی نیست. البته در صورت زیاد بودن ارتفاع، باید از ترکیب تیرک میانی و وادار انتهایی استفاده کرد.
  • استفاده از وادار در تیغه‌های بلوکی مانند دیوارهای بلوکی است.
  • در ترکیب تیرک و وادار، اتصال بین تیرک باید به وادار متصل شده و از اتصال آن به ستون خودداری شود.
  • به منظور جلوگیری از آسیب به سازه در حین اجرای اتصالات مهار دیوارها، استفاده از میخ‌های کاشت به صورت ضربه‌ای ممنوع است و باید از روش کاشت چرخشی (پیچ با نمره ۸ یا ۱۰) استفاده کرد.
  • حداکثر فاصله قطعات مسلح کننده (میلگرد بستر) در ارتفاع دیوار یک متر است که باید قطعه بر اساس آن طراحی شود.
  • محل نصب اتصالات در فاصله بین سقف تا دیوار، باید از لبه ستون به اندازه دو برابر ارتفاع تیر (حدود یک متر) فاصله داشته باشد. اتصالات در عرض دیوار نیز باید در فواصل یک متری نصب شوند.

 

طول آزاد مبنا برای اجرای وال پست چقدر است؟

طول آزاد دیوار خارجی نباید بیشتر از ۴ متر باشد. در دیوارهایی با طول بیشتر از ۴ متر باید از عضو قائم با مقطع فولادی یا بتنی به عنوان تکیه‌گاه جهت مهار خارج از صفحه دیوار استفاده کرد. به علاوه، در دیوارهای با ارتفاع بیشتر از ۳.۵ متر نیز استفاده از عضوهای افقی با مقطع فولادی یا بتنی برای کاهش ارتفاع آزاد ضروری است.

 

فاصله جداسازی دیوار و قاب چقدر است؟

تمام دیوارهای غیر سازه‌ای باید به اندازه حداقل ۲۵ میلی‌متر از زیر تیر و حداقل ۳۰ میلی‌متر از بر ستون فاصله داشته باشند. این فاصله برای جلوگیری از ترک‌خوردگی دیوار در هنگام خیز عضوها است. به خاطر داشته باشید که فاصله جداسازی دیوار تا زیر سقف باید حداکثر مقدار بین ۲۵ میلی‌متر و حداکثر خیز سقف در بلند مدت انتخاب شود.

دلیل پر کردن فاصله جداسازی دیوار و قاب چیست؟

فاصله جداسازی بین قاب و دیوار باید توسط مواد انعطاف‌پذیر نظیر پشم سنگ ضد رطوبت (عایق‌بندی) و مش الیافی (جلوگیری از ترک‌خوردگی) پوشانده شود. در صورت خالی ماندن فاصله جداسازی، دیوار دیگر نقش نگهدارنده را نخواهد داشت.