اصول طراحی داخلی مینیمالیستی

سبک مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال روشی ساده برای طراحی فضای مسکونی، اداری و تجاری است. این سبک در عین حال که سادگی و راحتی را القاء می‌کند، محیطی عاری از شلوغی را نشان می دهد.

ویژگی های مشترک یک رویکرد مینیمالیستی در طراحی داخلی عبارتند از:

۱. خطوط تمیز

طراحی سبک مینیمالیستی توسط عناصر بصری حداقلی تعریف می شود. در این سبک طراحی از خطوط تمیز و ساده استفاده می شود. دکور اغلب دارای سطوح مسطح، صاف و حداقل الگوها با جزئیات تزئین شده است. به خصوص در هتل های لوکس و مدرن از خطوط ساده در عناصر دکوراسیون مینیمال به وفور استفاده می شود.

۲. استفاده از رنگ در طیف مشخص

یکی دیگر از اصول کلیدی سبک دکوراسیون مینیمالیسم استفاده از عنصر تک رنگ است. مینیمالیسم از یک پالت رنگ ساده استفاده می کند که اغلب از طیف مختلف یک رنگ بهره می برد. برای مثال، در طراحی یک خانه از طیف رنگی آبی مانند آبی روشن، آبی کلاسیک، سرمه ای و غیره استفاده می شود.

۳. اهمیت عملکردی اجزا

مینیمالیسم بر عناصری با بالاترین اهمیت تمرکز دارد، به طوری که تنها عناصر لازم برای زندگی راحت در آن فضای خاص را فراهم می کند. مینیمالیسم شامل استفاده عملی از فضاست که بر وسائل هدفمند تمرکز دارد.

یک گلدان زیبا از گیاهی سرسبز که خود به تنهایی الهام بخش سادگی طبیعت خدادادی است، به عنوان عنصری عملکردی در طراحی یک فضای خانگی یا اداری شناخته می شود.

۴. فضاهای باز

سبک مینیمالیستی اغلب دارای پلان های باز و نور زیاد است. این سبک طراحی باعث تزریق بیشتر آرامش و تمرکز در یک فضای خاص می شود. به ویژه در فضاهای اداری با پلان باز، دکوراسیون مینیمال به همکاری بین تیمی کمک زیادی می کند.

دکوراسیون مینیمال برای فضاهای اداری با پلان باز | شرکت زت کارپت

 

عناصر مهم برای ایجاد سبک دکوراسیون مینیمال

هدف مینیمالیسم مانند بسیاری از سبک های دیگر که در طول زمان تکامل یافتند، کنار گذاشتن ارزش های مصرف‌گرایی افراطی و بازگرداندن تمرکز بر چیزهای مهم است.

در حالی که تصور می شود ایجاد یک فضای مینیمالیستی ساده است، اما برای رسیدن به یک طراحی کامل باید به عناصر سبک مینیمال به شرح زیر توجه ویژه داشت:

۱. استفاده از رنگ در سبک دکوراسیون مینیمال

طراحان مینیمال از رنگ های خنثی به عنوان نقطه شروع استفاده می کنند. رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای روشن، کرمی و غیره به عنوان رنگ غالب دیوارهای اتاق در نظر گرفته می شوند.

پالت های رنگی در سبک مینیمال حداکثر دارای سه رنگ هستند تا از شلوغی رنگی جلوگیری کنند. رنگ هایی که مشابه هم هستند یا در یک طیف رنگی قرار می گیرند، اساس مفهوم رنگ در طراحی مینیمالیستی را تشکیل می دهند.

پالت رنگی در سبک دکوراسیون مینیمال

۲. سادگی

همانطور که از نامش پیداست، مینیمالیسم نیاز به حداقل بودن عناصر در فضا دارد. این مهم به معنای رفع بی نظمی و حذف عناصر غیر ضروری از داخل محیط است.

این بدان معنا نیست که باید مکانی تمیز و استریل شده داشته باشیم بلکه استفاده از وسائلی است که اهمیت بیشتری دارند. حتی قطعات عجیب و غریب نیز تا زمانی که توجه را خیلی به خود جلب نکنند نیز می توانند در سبک دکوراسیون مینیمال استفاده شوند.

سادگی و عدم شلوغی در دکوراسیون مینیمال | شرکت زت کارپت

۳. انتخاب مبلمان در دکوراسیون مینیمال

برای اینکه استفاده از مبلمان حداقل باشد، باید به مفهوم عملکرد توجه بیشتری داشت. به دنبال مبلمان چند منظوره با طراحی ساده باشید. خطوط طراحی مبلمان باید مستقیم باشند و از پارچه تک رنگ و با حداقل الگو استفاده شود.

مبلمان چند منظوره به کاهش تعداد وسائل موجود در فضا کمک می کند و ظاهری تمیز به اتاق می بخشد. قرار دادن یک مبلمان راحتی سفید رنگ که هیچ الگوی خاصی ندارد، همان چیزی است که طراحی مینیمال را معنا می کند.

۴. دکورسازی

استفاده از گیاهان در طراحی داخلی مینیمال بسیار مناسب است زیرا به راحتی با دیگر وسائل و عناصر داخل فضا ترکیب می شود. نقاشی ها و تابلوها با چاپ های گرافیکی، المان های تزئینی مناسبی را برای پر کردن دیوارهای خلوت در دکوراسیون‌داخلی فراهم می کنند.

استفاده از وسائل تزئینی مانند شمع ها و دیگر تجهیزات دکوری در حد اعتدال کفایت می کند. از آینه ها با لبه های ساده نیز می توان در طراحی‌داخلی مینیمال بهره برد.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون مینیمال

۵. تعادل

با ایجاد تقارن، عناصر در سبک دکوراسیون مینیمال به تعادل می رسند. عناصر موجود در فضا مانند مبلمان، وسائل تزئینی، فرش، لوستر و غیره باید از نظر طرح یا رنگ متقارن باشند و یکدیگر را متعادل کنند.

هیچ یک از عناصر نباید نسبت به دیگری برتری داشته باشد و خود را متمایز نشان دهد. رسیدن به وحدت و یکپارچگی عناصر در طراحی مینیمالیستی بسیار مهم است.

نقش فرش، قالی و موکت در سبک دکوراسیون مینیمال

اصولا انتخاب موکت، فرش و دیگر انواع کفپوش نیز باید در راستای اصول کلی این سبک باشد. فرش های مینیمالیستی اغلب دارای رنگ های خنثی و طرح های ساده هستند.

در زیر چند مدل فرش، قالی و موکت در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال آورده شده اند تا الهام بخش شما باشند:

  • قالیچه هایی با طیف رنگی تیره تا روشن

فرش خاکستری در دکوراسیون مینیمال | شرکت زت کارپت

این فرش خاکستری را می توان برای سالیان متمادی استفاده کرد و از دیدن آن لذت بسیار برد. رنگ های خاکستری روشن و تیره باعث شده اند تا این فرش انتخابی عالی برای طراحی مینیمال باشد. این فرش زیبا را می توان در زیر یک میز سفید در اتاق نشیمن قرار داد تا سادگی را در تمام فضا منتشر کند.

  • فرش هایی با الگوی ساده

فرش با نقوش سنتی در سبک مینیمال | شرکت زت کارپت

این فرش دستباف با نقوش سنتی توانسته به یک فضا روح زندگی بدمد. فقط به رنگ سرمه ای و خطوط منحنی وار سفید آن نگاه کنید، متوجه می‌شوید که چطور این فرش با کفپوش چوبی و مبلمان خاکستری در یک هماهنگی رنگی و بافتی قرار دارد. در این مدل فرش نوعی بازیگوشی جذاب دیده می شود که هر فردی را سر شوق می آورد.

  • قالیچه هایی با طرح هندسی مشخص

فرش پلی پروپیلن در دکوراسیون مینیمالیسم | شرکت زت کارپت

این فرش چشم نواز از پلی پروپیلن ساخته شده است. برای کسانی که از سبک دکوراسیون مینیمالیسم همراه با طراحی هندسی شکل لذت می برند، این فرش مناسب آنهاست. خاکستری روشن، زغالی و سیاه در سایه های رنگی مختلف در میان اشکال هندسی ترکیب شده اند. این فرش در اتاقی که رنگ های سیاه، سفید و خاکستری غالب هستند، عالی به نظر می رسد.

  • قالی های بدون الگو

نقش قالی در سبک دکوراسیون مینیمال | شرکت زت کارپت

این قالی طویل با رنگ آمیزی ظریف و فقدان الگو، برای یک ظاهر مینیمال فوق العاده خواهد بود. به ویژه در زمانی که این قالی بر روی یک کفپوش تیره قرار می گیرد، خود را به خوبی نشان می دهد. این قالی در یک راهرو یا در اتاقی مستطیل شکل که دارای میز کار یا میز آرایش است، بسیار عالی عمل می‌کند.

  • موکت هایی بدون الگو و طرح

موکت در سبک دکوراسیون مینیمال | شرکت زت کارپت

انتخاب موکت در سبک دکوراسیون مینیمال بسیار راحت خواهد بود. فقط به این موکت سرمه ای زیبا که دارای بافتی خیره کننده است، نگاه کنید. از این موکت می توان در هر فضایی از جمله محیط خانه یا هتل استفاده کرد. همچنین، مهم است که از رنگ های آبی روشن یا رنگ های کرمی یا سفید برای ایجاد تضاد بیشتر در عناصر مختلف داخل فضا بهره برد.

  • فرش هایی با چاشنی یک رنگ خاص

نقش فرش در سبک دکوراسیون مینیمال | شرکت زت کارپت

رنگ های بژ، طلایی و خاکستری به همراه مربع های ساده، این فرش را به عنصری ایده آل برای سبک مینیمالیسم تبدیل کرده اند. یک کاناپه کرم رنگ با بدنه چوبی برای چنین فرشی در اتاق نشیمن مناسب خواهد بود. یک چراغ طلایی رنگ را می توان روی میز کنار کاناپه قرار داد تا مکملی برای رنگ های درون فرش باشد.

.