اصول انتخاب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

تنوع در طرح و نقش کاغذ دیواری آنقدر زیاد است که احتمالا اگر چندین کاتالوگ در اختیار شما قرار بدهند، سردرگم شوید. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید عوامل زیر را در انتخاب کاغذ دیواری در نظر بگیرید:

1. ابعاد و مساحت فضا

کاغذ دیواری که برای فضا در نظر گرفته ­اید باید با ابعاد و مساحت فضا متناسب باشد. درواقع برخی از طرح و نقش کاغذ دیواری باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می­ شوند و یا رنگ کاغذ دیواری می ­تواند فضا را کوچکتر و یا بزرگتر نشان بدهد. همچنین اگر مساحت سطوح زیاد باشد باید به هزینه ­های خرید کاغذ دیواری هم فکر کنید!

 

کاغذ دیواری آیدی

2. کاربری فضا

یکی از اولین سوالاتی که کارشناس فروش در خرید کاغذ دیواری از شما می­ پرسد، این است که کاغذ دیواری را برای چه فضایی می­ خواهید؟ برای انتخاب کاغذدیواری هر یک از فضاهای زیر، اصول خاصی را باید مدنظر قرار داد:

  • کاغذ دیواری هال: انتخاب کاغذدیواری با رنگ گرم فضای هال خانه را گرم و صمیمی جلوه می ­دهد و فضای مناسبی برای دورهمی­ های خانواده شما خواهد بود.

 

  • کاغذ دیواری پذیرایی: برای اینکه در دکوراسیون پذیرایی سنگ تمام بگذارید، به اصول انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی توجه کنید و بهترین کاغذ دیواری را برای پذیرایی خانه تهیه کنید. کاغذ دیواری سه بعدی یکی از انتخاب­ های جذاب برای پذیرایی است.

 

  • کاغذ دیواری اتاق خواب: یک کاغذ دیواری زیبا و با رنگ ملایم می ­تواند اتاق خواب شما را برای خواب و آرامش آماده کند. کاغذ دیواری آبرنگی یکی از انواع جدید کاغذ دیواری است که برای اتاق خواب جالب به نظر می ­رسد.

 

  • کاغذدیواری آشپزخانه: آیا می­ دانستید که حتی برای داشتن یک آشپزخانه جذاب می­ توانید به کاغذ دیواری فکر کنید؟ ولی مطمئنا انتخاب کاغذ دیواری آشپزخانه سخت ­تر است و فقط برای برخی از بخش­ های آن می ­توانید از کاغذ دیواری استفاده کنید. و می‌توانید کاغذ دیواری قابل شستشو را انتخاب کنید.

 

  • کاغذدیواری سرویس بهداشتی: انتخاب کاغذدیواری برای سرویس بهداشتی به عوامل زیادی بستگی دارد. برای انتخاب فضای مرطوبی مانند سرویس بهداشتی حتما حساسیت به خرج دهید و از کاغذ دیواری ضدآب استفاده کنید.

 

  • کاغذدیواری راهرو: راهروها یکی از فضاهای پرطرفدار برای اجرای کاغذ دیواری هستند. انتخاب کاغذ دیواری مناسب با فضای راهرو حس دعوت کنندگی را در فضا القا می­ کند.

 

  • کاغذ دیواری اتاق کودک: کاغذ دیواری امکان طراحی یک اتاق کودک جذاب را به شما می­دهد، شما می ­توانید از کاغذ دیواری کارتونی برای اتاق نوزاد و کودک استفاده کنید.

 

کاغذ دیواری آیدی

3. ایجاد تنوع

در طراحی دیوار و سقف با استفاده از کاغذ دیواری به رعایت تنوع توجه داشته باشید. تصور اینکه در همه بخش­ های خانه از یک نوع کاغذ دیواری و یا یک رنگ استفاده شود، بسیار کسل کننده خواهد بود. طراحان دکوراسیون با توجه به نوع فضای شما استفاده از دو نوع طرح و یا ترکیب رنگ و کاغذ دیواری را پیشنهاد می­ کنند. یکی از مثال­ های شاخص برای ایجاد تنوع، استفاده از کاغذ دیواری پشت تلویزیون است که باعث ایجاد نقطه کانونی در منزل شما می‌شود.

 

کاغذ دیواری آیدی

4. رنگ و طرح کاغذ دیواری

رنگ و طرح کاغذ دیواری ارتباط مستقیمی با موارد قبلی مانند؛ مساحت فضا، ایجاد تنوع و کاربری فضا دارد. در انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری به تناسب آن با اجزای دیگر دکوراسیون توجه کنید. توصیه می ­شود اگر سایر وسایل منزل طرح ساده ­ای دارند کاغذ دیواری طرح ­دار انتخاب کنید و یا اگر پرده و مبلمان و… طرح و نقش زیادی دارند، بهتر است کاغذ دیواری ساده انتخاب کنید. این مسئله باعث ایجاد تعادل خواهد شد.

همچنین تناسب رنگ و طرح کاغذ دیواری با طرح پارکت و همچنین همخوانی با سبک دکوراسیون از موارد بسیار مهم در انتخاب کاغذ دیواری هستند. برای فضاهایی با سقف بزرگ و یا کوچک به افقی و عمودی بودن طرح کاغذ دیواری توجه کنید.

 

کاغذ دیواری آیدی

5. قابل شستشو بودن

کاغذ دیواری در هر فضایی از ساختمان اجرا شود، نیاز به تمیز کردن خواهد داشت. در نتیجه یکی از مهم­ ترین ویژگی­ هایی که باید در هنگام خرید به آن توجه شود؛ قابلیت شستشوی کاغذ دیواری است. اغلب کاغذ دیواری­ های خارجی قابل شستشو هستند. البته فراموش نکنید منظور از قابل شستشو بودن، تمیز کردن کاغذ دیواری با اسفنج مرطوب و نرم است، نه اینکه بتوانید روی سطح کاغذ دیواری را مانند کاشی بشویید!

6. مد روز

یکی از توصیه­ های طراحان دکوراسیون در انتخاب کاغذ دیواری یا هر نوع محصول دیگر این است که هرچیزی که مد می­ شود مناسب خانه شما نیست! و ممکن است پس از مدتی از چشمتان بیفتد در نتیجه همه شرایط را در نظر بگیرید و به درستی انتخاب کنید. اگر صرفا طبق مد روز پیش بروید ممکن است بعد از چند ماه از کاغذدیواری منزلتان خسته شوید.

 

کاغذ دیواری آیدی